Svet reaguje na streľbu Izraela na palestínskych demonštrantov, Turecko poslalo domov veľvyslanca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palestína izrael
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRUSEL/ANKARA/BERLÍN 15. mája (WebNoviny.sk) – Viaceré krajiny v utorok reagovali s hnevom na pondelňajšiu streľbu Izraela do neozbrojených palestínskych demonštrantov, pri ktorej zahynulo 58 ľudí.

Belgicko pobúrilo aj následné vyhlásenie izraelskej veľvyslankyne v Bruseli Simony Frankel, ktorá povedala, že všetci zastrelení Palestínčania boli teroristi. „Sú to teroristi, 55 teroristov,“ povedala v rozhovore pre belgickú televíziu RTBF v čase, keď bol počet potvrdených obetí izraelskej streľby ešte 55.

Belgicko šokovalo vyjadrenie veľvyslankyne

Belgický premiér Charles Michel vyhlásil, že ho vyjadrenie veľvyslankyne šokovalo, minister zahraničných vecí Didier Reynders si ju následne predvolal na pohovor, na ktorom jej tlmočil nesúhlas Belgicka s takýmto slovníkom.

Turecko zašlo ešte ďalej a izraelského veľvyslanca rovno poslalo z krajiny domov. Podľa tureckých médií ministerstvo zahraničných vecí zaslalo izraelskému veľvyslancovi protestnú nótu, v ktorej okrem iného píše, že „by bolo vhodné, aby sa na nejaký čas vrátil do svojej krajiny„. Turecko zároveň povolalo na konzultácie svojich veľvyslancov z Izraela a tiež zo Spojených štátov.

Práve rozhodnutie Američanov presunúť svoje veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema stálo na začiatku mohutných palestínskych protestov, proti ktorým Izrael tradične zasahuje ostrou streľbou. Američania týmto krokom totiž de facto uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a nahnevali tým Palestínčanov, ktorí by chceli mať časť Jeruzalema za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Rokuje aj Bezpečnostná rada OSN

Belgicko v utorok vyzvalo aj na začatie nestranného medzinárodného vyšetrovania pondelňajšieho zásahu izraelskej armády proti palestínskym demonštrantom. K tejto výzve sa neskôr pripojilo aj Nemecko, ktoré sa inak snaží držať v spore medzi Izraelom a Palestínčanmi čo najviac stranou. Trumpove Spojené štáty naopak konanie Izraela aj v utorok obhajovali a ospravedlňovali.

O pondelňajšej streľbe izraelskej armády na neozbrojených palestínskych demonštrantov v utorok rokuje aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). Zástupca Palestínčanov pri OSN žiada BR, aby streľbu rázne odsúdila. Izraelský veľvyslanec pri OSN zas radu vyzýva, aby odsúdila militantné hnutie Hamas, ktoré podľa Izraela protesty Palestínčanov organizuje.

Pri izraelskom zásahu proti demonštrantom utrpelo v pondelok zranenia viac než 2 700 osôb, z toho 1 360 po zasiahnutí ostrými nábojmi. Zo zranených je 130 ľudí vo vážnom alebo kritickom stave, informovalo palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Proti streľbe protestujú aj izraelské osobnosti

Proti strieľaniu do davu neozbrojených Palestínčanov, ku ktorému izraelská armáda pristupuje pravidelne, dôrazne protestujú aj mnohé izraelské mimovládne organizácie a osobnosti. Otázku, či je legálne, keď vojaci izraelskej armády strieľajú ostrou muníciou na neozbrojených civilistov, začal koncom apríla posudzovať aj izraelský Najvyšší súd, a síce na podnet šiestich izraelských mimovládiek.

Izraelská armáda sa obhajuje okrem iného tým, že palestínske protesty k bezpečnostnému múru medzi Pásmom Gazy a Izraelom zvoláva Hamas, s ktorým je Izrael vo vojne, a preto ani palestínski demonštranti sa podľa nej nedajú považovať za obyčajných civilistov. Podľa samotných Palestínčanov však Hamas nie je organizátorom protestov a iba sa ich snaží využiť vo svoj prospech.

Bývalý izraelský veľvyslanec v Spojených štátoch Michael Oren zas tvrdí, že „cieľom palestínskych protestov je strhnutie hranice a úlohou akejkoľvek armády je hranice brániť„. Na streľbu izraelských vojakov do neozbrojených Palestínčanov nedávno pre agentúru Associated Press reagoval nasledovným výrokom: „Viete, guľky sú schopné robiť nečakané veci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles Michel