Svet podľa Facebooku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Facebook22
Foto: Facebook

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Vizualizácia dát je fascinujúci obor a dokazuje to aj počin Paula Butlera, ktorý sa so svojim tímom zaoberá štrukturálnou analýzou dát. Ak pracujete so štatistickou vzorkou, ktorú tvorí pol miliardy ľudí, máte skutočne na čom stavať a výsledky môžu byť zaujímavé.

Butler použil jednoduchú metódu – jednotlivým užívateľom priradil geografické dáta, na základe čoho vznikla mapa, kde bola znázornená geografická príslušnosť užívateľov ku konkrétnym mestám. V druhom kroku vizualizoval na základe geografických koordinátov ich prepojenia s priateľmi a použil ďalšie nástroje zhlukovej analýzy na to, aby jednoznačne oddelil miesta s rôznou penetráciou prepojení.

Takto vzniklo niekoľko vrstiev, pričom najvyššie sa objavili miesta s najväčším počtom prepojení. To tvorí základ špecifickej facebookovej mapy sveta, ktorá do určitej miery kopíruje tú geografickú. Pravda s niekoľkými odchýlkami. Napríklad na nej temer neexistuje Čína a veľká časť Afriky, pretože v týchto lokalitách sa Facebook využíva len minimálne. Naopak, výrazne do popredia vystupuje Európa a Severná Amerika.

Ako mapa presne vznikala, si môžete prečítať v tomto príspevku (v angličtine) priamo od jej autora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Facebook