BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Švajčiarsky súd rozhodol v prípade súvisiacom s kauzou diaľničného tunela Branisko. Ako v piatok informoval portál aktuálne.sk, súd uznal zástupcu švajčiarskej firmy Erga Suisse Jána G. vinným z nepoctivej správy majetku a daňového podvodu a odsúdil ho na desať mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky.
Vo zvyšnej časti obžaloby ho súd oslobodil a ďalšie stíhania zastavil. Do kauzy sú podľa portálu zapletení traja bývalí manažéri Slovenskej správy ciest (SSC) z čias vlády Mikuláša Dzurindu. Už sedem rokov čelia obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Švajčiari viedli trestné konanie voči Jánovi G. sčasti za identické skutky, z ktorých sú obvinení aj traja Slováci, niektoré výroky sa teda týkajú aj ich, tvrdí aktuálne.sk. Súd podľa tohto zdroja zastavil konanie vo veci podplácania, daňového deliktu, nepoctivej správy majetku, podplácania cudzích verejných činiteľov.
Slováci peniaze previedli na svoje účty
V rozsudku sa konštatuje, že peniaze Slováci z účtu firmy Ganir dočasne previedli na svoje účty a tie v roku 2006 vrátili na účet tejto firmy. „Švajčiarsky súd tiež konštatoval, že obvinení Slováci nijako neovplyvňovali proces zaradenia subjektov do systému subdodávateľov spoločnosti ZPA Křížik vo vzťahu k výstavbe tunela Branisko,“ dodal portál.
SSC si v apríli 1998 objednala u firmy ZPA Křížik vybavenie tunela Branisko. Keďže tá nebola schopná splniť zmluvu a zhotoviť elektromechanické zariadenia pre stavbu, poverila tým v júni 2001 subdodávateľa – Erga Suisse a Nay Partner.
Dušan M., Roman V. a Valerián H. podľa vyšetrovateľa slovenskej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mali ako riadiaci pracovníci SSC spolu s Jánom G. cez nastrčenú firmu ZPA Křížik vystavovať fiktívne faktúry. Podozriví sú aj z toho, že zvyšovali cenové ponuky, a tak podvodne získali finančné prostriedky, ktoré následne končili na ich osobných účtoch vo švajčiarskych bankách.
Prilepšili si o státisíce eur
Na účet Romana V. sa takto podľa aktuálne.sk dostalo 664 000 eur, Dušan M. si prilepšil o 86 000 eur a na účet Valeriána H. pribudlo 143 000 eur. Peniaze sa podľa vyšetrovateľa pokúsili následne previesť na tretie osoby. Roman V. priznal, že na jeho účte sa objavili peniaze, ale poslal ich naspäť odosielateľovi ešte pred tým, ako ho polícia obvinila. Ján G. mu vraj peniaze poslal, lebo si chcel vo Švajčiarsku znížiť daňový základ.
Vyšetrovateľ podal v lete 2013 návrh na podanie obžaloby z tunelovania Braniska na šiestich ľudí, vrátane spomínaných bývalých troch manažérov SSC. Úrad špeciálnej prokuratúry vlani v septembri vrátil vec vyšetrovateľovi na došetrenie. Mal doplniť dokazovanie o znalecké posudky, výsluchy svedkov a vyjadrenia.
„Nie je možné sa k tomu vyjadriť, pretože nevieme, pre aké skutky je stíhaný obvinený v trestnej veci vedenej vo Švajčiarsku,“ odpovedala na otázku, ako ovplyvní ďalšie vyšetrovanie prípadu švajčiarsky rozsudok, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Predraženie výstavby konštatoval aj NKÚ
Výstavba tunela Branisko v dĺžke 4 975 metrov na diaľnici D1 na východe Slovenska sa začala v roku 1996. Vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzrurinda a minister dopravy Pavol Prokopovič tunel otvorili v roku 2003. Cena za výstavbu tunela sa niekoľkokrát zvyšovala, predraženie skonštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad.
Na možné tunelovanie Braniska upozornila Slovenská informačná služby v roku 2004. Polícia následne začala vyšetrovanie a v roku 2006 sa o prípad začala zaujímať aj švajčiarska polícia. Polícia obvinila predstaviteľov SSC v roku 2008, švajčiarska prokuratúra podala v roku 2012 na súde v Bellinzone návrh na obžalobu a obvinila Jána G.