Šutaj Eštok nemá dôvod komentovať vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu, uznesenie Štátnej volebnej komisie rešpektuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NATO: Sympózium k odolnosti 2024
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) rešpektuje uznesenie nezávislej Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a nemá dôvod komentovať vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu či ďalších. Rovnako ani nezasahuje do činnosti predmetnej komisie. Pre agentúru SITA to uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu.

Kampaň tretej strany

Tá uviedla, že ministra vnútra, ktorý mal pred prezidentskými voľbami zdieľať príspevky očierňujúce jedného z kandidátov, konkrétne Ivana Korčoka, Štátna volebná komisia podržala. Nadácia upozornila, že Šutaj Eštok mohol pred voľbami platenou reklamou na sociálnych sieťach zasiahnuť aj milión užívateľov. „Takéto konanie zákon zakazuje a označuje ho ako kampaň tretej strany,“ zdôrazňuje Zastavme korupciu.

S podnetom sa najskôr obrátili na okresný úrad, ktorý ministra podržal. Okresné úrady podliehajú MV SR. „Podnet sme preto poslali aj na štátnu volebnú komisiu. Tú vedie nominant Hlasu Eduard Burda,“ napísala nadácia s tým, že komisia ministra tiež podržala. Nadácia tiež avizovala podnet na Generálnu prokuratúru SR.

Komisia zriadená zákonom

Rezort vnútra v reakcii ďalej poznamenal, že 14-členná Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán je zriadená zákonom, pričom desať z jej členov delegujú politické strany zastúpené v parlamente po posledných voľbách, a to úmerne k počtu mandátov, ktoré v zákonodarnom orgáne získali.

Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade SR. Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu delegujú každý z nich ešte jedného člena štátnej komisie,“ priblížilo ministerstvo a doplnilo, že predsedu komisie volí v tajnej voľbe Národná rada SR, a to spomedzi členov Komisie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard BurdaIvan KorčokMatúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMV Ministerstvo vnútra SRNadácia Zastavme korupciuNajvyšší kontrolný úrad SRNajvyšší správny súd Slovenskej republikyNárodná rada SRŠtátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických stránÚstavný súd SR