BRATISLAVA 30. októbra (WBN/PR) – Jeseň je v plnom prúde a okolo nás pobehuje čoraz viac ľudí s červenými prechladnutými nosmi. V zimných mesiacoch, samozrejme, potrebujeme väčší prísun vitamínov, ktoré nás ochránia pred nepríjemnými chorobami. V dnešnej dobe sme už zvyknutí, že čerstvé ovocie máme na pultoch predajní nonstop, ale v minulosti to tak nebolo. Naši predkovia to ale vymysleli šalamúnsky a už v starom Egypte začali ovocie a zeleninu sušiť. Oproti dnešným moderným technikám to síce nebolo nič moc, ale predsa.
Sušenie potravín je populárna metóda konzervovania. Keďže sa pri ňom z ovocia odparuje iba voda a všetky dobré vitamíny, stopové prvky (A, B, železo, horčík a vápnik) a antioxidanty ostávajú, je ideálnym spôsobom, ako si udržať peknú líniu bez výčitiek. Taktiež považujeme sušené ovocie za prirodzené preháňadlo vďaka veľkému obsahu vlákniny (najmä sušené slivky).
Sušením sa zvýrazňuje chuť pokrmov a takisto v nich ostáva aj cukor, ktorý však pre vašu postavu nie je žiadnou hrozbou. Ide o fruktózu a glukózu, ktoré sú omnoho zdravšie ako bežný biely cukor a sú aj ľahšie stráviteľné. Keďže je to však napriek všetkému cukor, pri konzumovaní sušeného ovocia by ste mali byť striedmi a nenahrádzať takéto ovocie za pestrú stravu alebo dokonca hlavný chod. Predstavuje však zdravú formu maškrtenia a navyše, ak si doma vysušíte vlastné ovocie, budete presne vedieť, čo jete. Na sušenie sa odporúčajú najmä jablká, marhule, slivky a hrozno, ale takisto aj jahody či broskyne alebo exotické plody – banány, ananás, kiwi, mango, papája, figy a datle – jednoducho všetko, čo poznáte aj z obchodov. Takisto je možné sušiť aj zeleninu, z ktorej si potom môžete vyrobiť napríklad domácu vegetu.
Existuje viacero spôsobov sušenia ovocia a zeleniny. Tým najprirodzenejším je sušenie na vzduchu, najlepšie však na priamom slnku, kedy je teplota vyššia a potraviny sa rýchlejšie vysušia. Pri tomto type majte na pamäti, že najnižšia teplota by mala byť 20˚C, takže sa odporúča najmä v letných mesiacoch.
Takisto sa dá sušiť aj v rúre, tu si však dávajte pozor na maximálnu teplotu 85˚C, keďže jednotlivé plátky by sa pri vyššej teplote mohli upiecť. Dobrým tipom je strčiť do dvierok varešku, aby bolo lepšie zabezpečené prúdenie vzduchu.
Úplne najlepším, najjednoduchším a hlavne najrýchlejším spôsobom sú elektrické sušičky ovocia. V nich usušíte plody za pár hodín a na výber máte z množstva druhov a dizajnových prevedení. Pri výbere si dávajte pozor najmä na počet poschodí, ktorý závisí od toho, aké veľké množstvá potravín budete chcieť sušiť. Taktiež je veľmi dôležitá aj možnosť regulovania teploty. Ideálne rozpätie je od 30 – 70˚C, pri týchto teplotách si totiž jedlo zachováva najviac vitamínov. Sušičky na potraviny a ovocie podľa údajov porovnávača cien a kvality obchodov Pricemania.sk kúpite už od 19,08 €.
Po vysušení ovocia je dôležité aj správne uskladnenie, aby sa k nemu nedostala vlhkosť, ktorá by mohla znížiť dobu spotreby, ktorá je pri ideálnych podmienkach 1-2 roky. Najideálnejšie sú plastové alebo sklenené nádoby alebo aj vákuové dózy. Pri bylinkách alebo hubách však môžete využiť aj vašu kreativitu a vyrobiť si vlastné textilné vrecká so zaujímavou potlačou. Originalite sa medze nekladú.