Superodpočet na výskum a vývoj si firmy za minulý rok zatiaľ uplatnili v sume 40 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dane, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Možnosť uplatnenia superodpočtu na výskum a vývoj si uplatnilo v roku 2019 zatiaľ 161 subjektov. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), podľa ktorej tieto firmy tak zatiaľ spoločne uplatnili superodpočet, teda zníženie daňového základu, v objeme 40 miliónov eur.

Porovnanie je skresľujúce

Tým pri 21-percentnej sadzbe dane z príjmov ušetrili viac ako 8 miliónov eur. Podľa predbežných údajov si zatiaľ najväčší superodpočet za rok 2019 uplatnila hutnícka firma Železiarne Podbrezová v objeme vyše 3 milióny eur, nasledovaná firmou Siemens so superodpočtom na úrovni 2,7 milióna eur.

Tieto údaje pritom zahŕňajú iba firmy, ktoré podali daňové priznania za minulý rok v riadnom termíne do 31. marca tohto roku.

Podľa finančnej analytičky CRIF SK Jany Šnircovej je však porovnanie údajov s predchádzajúcim rokom skresľujúce, keďže pandémia koronavírusu umožnila odklad daňových priznaní za minulý rok aj bez oznámenia finančnej správe.

Superodpočet bol zvýšený

Napriek tomu možno podľa nej skonštatovať, že počet subjektov je úplne porovnateľný s rovnakým obdobím za rok 2018, kedy superodpočet čerpalo 160 subjektov.

Z nich však v tohtoročnom zozname ešte chýba 76 subjektov, kým naopak pribudlo 56 nových firiem.

V daňových priznaniach za rok 2019 si firmy mohli prvýkrát uplatniť zvýšený superodpočet vo výške 1,5-násobku všetkých nákladov, ktoré v minulom roku na výskum a vývoj vynaložili.

Dovtedy bol superodpočet z daňového základu stanovený na úrovni 100 % vynaložených nákladov na výskum a vývoj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Šnircová
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau