- aktualizované 16. decembra 15:39
Sloboda a Solidarita (SaS) sa v pondelok pridala k paktu o neútočení, ktoré už medzi sebou uzavreli strany Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Za ľudí.
Vylúčenie spolupráce so Smerom
Ako povedal v pondelok na tlačovom brífingu v sídle KDH predseda strany SaS Richard Sulík, ide o dohodu piatich strán, ktoré sú pripravené na to, aby prevzali vládu na Slovensku. Dodal, že kľúčovým bodom je pre neho práve vylúčenie povolebnej spolupráce so Smerom-SD, Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Prázdne gesto: SaS sa pridala k opozičnému paktu o neútočení
„SaS pristupuje k tejto dohode, ktorá sa nazýva o neútočení. Ani doteraz sme na seba neútočili, toto nie je kľúčové. Kľúčový bod je, že sme vylúčili spoluprácu so Smerom, SNS a s Kotlebom. Už dlhodobo to vylučujeme, ale teraz je to napísané čierne na bielom a Fico sa toho bojí,“ vyhlásil Sulík. Dodal, že nikto, kto chce bojovať proti korupcii, sa s Ficom pri zostavovaní vlády baviť nebude, zároveň za SaS dúfa, že pomôžu aj novým programom.
Mechanizmus zmierovacieho konania
Strany sa ďalej prostredníctvom tohto dokumentu dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Do dohody zakotvili aj mechanizmus zmierovacieho konania.
„Som rád, že sme sa zasa posunuli o čosi ďalej. To, čo sme začali v lete, pokračuje. Naša dohoda sa rozrastá, keď sa pridal Kiska a teraz Sulík. Bol som sa pozrieť v Leviciach, na stretnutie extrémistov a musíme to čím skôr zastaviť,“ vyhlásil predseda KDH Alojz Hlina. Dodal, že na pondelňajšiu kapustnicu by zavolali aj Igora Matoviča, ak by nechal hnev za dverami.
Predseda strany Za ľudí exprezident Andrej Kiska poznamenal, že dvanásť rokov vlády Smeru stačilo. „Celé slušné Slovensko volá po zmene. Ľudia, ktorí tu stoja, sú základom budúcej čestnej a silnej vlády, budúcej koalície. Každý jeden signál aj pondelňajší podpis je pre Slovensko veľmi dôležitý. Áno, sme pripravení zobrať zodpovednosť a byť silnou alternatívou,“ uviedol Kiska.
Názor politológa
Politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík pre agentúru SITA uviedol, že pakt nebude mať bez Matoviča veľký zmysel. Primárnym cieľom paktu o neútočení je podľa politológa ukázať schopnosť opozičných strán spolupracovať.
„Ak k dohode nepristúpi Matovič, ktorého kampaň je založená na tom, že očierňuje svojich politických súperov, ale aj partnerov, tak dohoda o neútočení nebude mať veľký zmysel,“ povedal Štefančík. Dodal, že hlavným cieľom je vytvoriť zdanie u voličov, že sa ich prípadná vláda nerozpadne ako v minulosti vláda Ivety Radičovej.
„Myslím si, že vylúčenie spolupráce so Smerom je až sekundárny cieľ paktu. Túto podmienku si stanovila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ale nejde o to, či so Smerom alebo bez. Ide o to ukázať, že sú schopní sa dohodnúť,“ poznamenal politológ v narážke na vážne rozpory týchto strán v minulosti. Dohodou chcú preto strany podľa Štefančíka vyvolať pozitívny psychologický efekt na voliča, že budú schopní po voľbách vytvoriť stabilnú vládu.
Pakt o neútočení uzavrela koalícia PS/Spolu s KDH ešte v júli. Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska vtedy vyjadril prekvapenie nad tým, že v dokumente, ktorý predstavitelia troch strán podpísali, chýbalo vylúčenie spolupráce so Smerom-SD, SNS a „extrémistami“.
Po doplnení tejto „formulky“ sa strana Za ľudí k dohode pridala. Strana SaS, podobne ako strana Za ľudí, požadovala, aby bolo súčasťou dokumentu vylúčenie akejkoľvek spolupráce so stranami Smer-SD, SNS a ĽSNS. Po zapracovaní tejto výhrady Sulík vyhlásil, že aj strana SaS podpíše tento dokument.