Sulík odovzdal prezidentovi list ohľadom referenda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Spojiť termín konania referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov a obmedzení poslaneckej imunity s parlamentnými alebo komunálnymi voľbami navrhuje predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi preto ako predseda petičného výboru doniesol otvorený list, v ktorom sa ho pýta, či hlava štátu nechá otázky posúdiť ústavnému súdu.

Ak sa prezident na ústavný súd neobráti, chce Sulík odovzdať vyše 350-tisíc zozbieraných podpisov 17. februára, aby sa referendum mohlo konať počas parlamentných volieb uprostred júna. V prípade, že Gašparovič otázky posunie ústavnému súdu, žiadosť o vypísanie referenda by aktivisti podali koncom mája, aby sa uskutočnilo v deň komunálnych volieb koncom novembra, kedy občania rozhodnú o postoch starostov a primátorov.

„Nepredpokladám, že prezident bude robiť nejaké obštrukcie. Koniec koncov, je to žiadosť, ktorú podpísalo 350-tisíc ľudí. Je tam veľká časť aj jeho voličov. Myslím si, že pán prezident je natoľko štátnik, že sa rozhodne pre správnu vec,“ povedal dnes novinárom Sulík. Spojenie termínov plebiscitu a volieb podľa neho ušetrí náklady a zvýši šance, že k urnám sa dostaví dostatočný počet voličov.

Občania by mali v referende odpovedať na šesť otázok. Patrí k nim zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov zo 150 na 100, stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín na 40 000 eur, voľby cez internet a zmena v tlačovom zákone. Líder SaS nevidí v plebiscite žiadne sporné otázky, posudzoval ich aj ústavný právnik Radovan Procházka. „Podľa mojich vedomostí všetky otázky sú v súlade s ústavou. To znamená, že sa netýkajú daní, odvodov, štátneho rozpočtu a základných práv a slobôd,“ konštatoval Sulík. Nepovažuje ich ani za populistické. „Dosť ma vytáča, keď si nejaký podpriemerný minister vyváža zadok v aute za 200-tisíc eur. Bohato im postačia aj autá, ktoré navrhujeme my,“ uzatvára.

Sulík v roku 2008 rozbiehal referendum za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Neskôr ho zastavili, jedna otázka by podľa petičného výboru neoslovila dostatočný počet voličov. Preto rozšírili pôvodné referendum o ďalších päť otázok.

Agentúra MVK nám spravila prieskum o spolupráci so stranou Most, povedal Sulík

Predsedovia mimoparlamentných strán Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a Most-Híd Béla Bugár by mali v utorok oznámiť, či pôjdu do parlamentných volieb spoločne alebo samostatne. Pri rozhodovaní budú vychádzať aj zo záverov prieskumu agentúry MVK. Tá okrem iného zisťovala, ako voliči vnímajú možné spojenie oboch subjektov. Sulík, ktorého strana prieskum zadala i platila, odmietol, že by sa celý ďalší politický život riadil iba marketingovými prieskumami verejnej mienky.

„Snažili sme sa zistiť, ako vnímajú voliči SaS spojenie s Mostom a ako vnímajú voliči Mostu koalíciu s nami,“ povedal novinárom Sulík. Zároveň zdôraznil, že sa do veľkej miery riadi intuíciou a výsledky prieskumu so straníkmi zohľadnili, ale nerozhodujú sa iba na jeho základe.

Výsledky ďalšieho prieskumu agentúry MVK, podľa ktorého by SaS v januári volilo 9,2 percenta voličov, Sulíka „mimoriadne“ potešili, keďže strana robí všetko preto, aby uspela v parlamentných voľbách a prekročila päťpercentnú hranicu. Naopak, na základe týchto čísel si ani náhodou nenárokuje hypotetický post lídra prípadnej koalície.

Dosiahnuté preferencie SaS prekvapili aj podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona. „Pre nás je podstatné, aby sme oslovili svojich vlastných voličov. A je pre mňa potešujúce, že z mesiaca na mesiac naše preferencie tiež rastú. Nerastú nejakou extrémnou rýchlosťou, ale rastú, sme nad päť percent,“ zhodnotil.

Predvolebná koalícia medzi stranami Most-Híd a SaS stráca podľa sociológa Pavla Haulíka zmysel. „Pokiaľ najbližší prieskum potvrdí trend, koalícia medzi nimi stráca zmysel, päť percent majú šancu získať samostatne,“ povedal dnes pre agentúru SITA Haulík. Zároveň pripomenul, že predvolebné koalície v minulosti nepriniesli synergiu. „Riziko nedosiahnuť hranicu zvoliteľnosti sa značne zmenšuje, aj keď nie je vylúčené,“ uviedol.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIvan GašparovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita