BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu a líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík nevylučuje, že SaS bude v budúcnosti iniciovať ďalšie všeľudové hlasovanie. Referendum považuje za dôležitý nástroj priamej demokracie.
„Na posledné referendum prišlo viac ľudí ako k obidvom voľbám do Európskeho parlamentu či k voľbám do vyšších územných celkov. Tieto voľby nikto nespochybňuje. Kvórum pre platnosť referenda by sa malo znížiť alebo úplne odstrániť,“ povedal dnes Sulík počas valného zasadnutia modelového európskeho parlamentu v Národnej rade SR. Stredoškoláci sa predsedu parlamentu okrem iného pýtali, čo hovorí na výsledky referenda.
Podľa neho aj dnes politici v národných štátoch, ale aj na úrovni Európskej únie majú snahu určovať ľuďom, ako majú žiť. Predseda slovenského parlamentu však zároveň zdôraznil, že patrí k prívržencom EÚ, ktorej výhody si každodenne uvedomuje, napríklad používaním spoločnej meny euro.
Študentom sa prihovorili aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, europoslanec Miroslav Mikolášik a veľvyslankyňa Holandského kráľovstva na Slovensku Daphne Bergsma.
Šefčovič vyslovil presvedčenie, že EÚ nikdy nepotrebovala podporu a záujem mladých ľudí viac ako teraz. Prosperitu a úroveň demokracie a ľudských práv v únii podľa neho nemôžeme považovať za automatickú, hodnoty EÚ treba obhajovať a presadzovať aj na globálnej scéne. Na príklade Slovenska, ktorého hranice pred dvadsiatimi rokmi lemovali ostnaté drôty ukázal, akými výraznými zmenami prešla Európa, keďže Slovensko dnes patrí k členom elitných svetových združení.
Mikolášik zasa študentom priblížil, že atmosféra v Európskom parlamente je predsa len kultivovanejšia ako v Národnej rade SR. „Ešte sa nestalo, aby niekto za niekým bežal, že ho napadne. Nikto nepoužíva hrubé slová,“ vysvetlil. EP podľa neho tiež dôrazne odmieta čo i len náznaky extrémizmu.
V národnej rade modelovo zasadali študenti stredných škôl z celého Slovenska. Každý z nich si predtým naštudoval reálie krajiny EÚ, ktorú zastupoval a vo výboroch presadzoval jej záujmy. Mladí si cenili interaktívnosť a nové skúsenosti, ktoré im dali diskusie pri riešení nadhodených problémov.
Rezolúciami okrem diverzifikácie energetických zdrojov schválili napríklad aj vytvorenie kooperujúcej obrany EÚ prostredníctvom spoločnej európskej vojenskej jednotky.
SITA