Súdy si vedia skontrolovať dĺžku konaní aj v súčasnosti. Nové opatrenia, ktoré na ne budú dohliadať, môžu ich prácu v konečnom dôsledku skomplikovať. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA predseda Okresného súdu v Prievidzi Robert Šorl.
Možné prieťahy v konaniach
Elektronický systém spustilo Ministerstvo spravodlivosti SR v spolupráci s expertmi z rady pre efektívnu justíciu. Pilotný projekt nastaví časové rámce, ktoré budú súdy upozorňovať na možné prieťahy v konaniach.
O novom šéfovi najvyššieho súdu rozhodne súdna rada, Švecová podala na Harabina viacero podnetov
Novinku v súčasnosti testujú na Okresnom súde v Banskej Bystrici, Bratislave I, Košiciach I a Krajskom súde v Košiciach. Elektronický systém sudcu automaticky upozorní na to, že sa blíži lehota na konkrétny úkon.
Šorl upozorňuje, že od systému netreba mať veľké očakávania, pretože z pohľadu riadenia iba prinesie nové povinnosti.
Ďalšie parametre
„Aj dnes si vieme pozrieť časové údaje v jednotlivých konaniach. Z môjho pohľadu riadenia súdu tento nový systém môže priniesť aj komplikácie, pretože bude potrebné sledovať ďalšie a ďalšie parametre,“ povedal sudca. Rezort na úvod projektu prenechal časové nastavenia plne v réžii samotných súdov. Po prvotných údajoch plánuje ministerstvo lehoty zjednotiť.
NAKA zastavila vyšetrovanie kauzy údajnej manipulácie prideľovania spisov na najvyššom súde
„Časové rámce si nastavovali jednotlivé pilotné súdy individuálne, podľa zaužívanej metodiky CEPEJ. Súdy si zvolili časové údaje osobitne pre občianskoprávne, obchodnoprávne, trestné a rodinnoprávne agendy,“ uviedla v súvislosti s projektom pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.
Kompetentní nekonkretizovali, aké lehoty si jednotlivé súdy stanovili. Nie je známe ani to, či ministerstvo plánuje projekt zaviesť na viacerých súdoch.