MOSKVA 23. mája (WEBNOVINY) – Súd na ruskom Urale vo štvrtok zamietol žiadosť o podmienečné prepustenie na slobodu jednej z členiek punkovej skupiny Pussy Riot, ktorá si vo väzení odpykala polovicu z dvojročného trestu za výtržníctvo.
Paul McCartney žiada prepustiť členky Pussy Riot
Člen populárnej, dnes už neexistujúcej skupiny The Beatles, Paul McCartney požiadal ruského sudcu o prepustenie dvoch uväznených členiek radikálnej rockovej skupiny Pussy Riot.
List s pondelkovým dátumom zverejnili prívrženci skupiny na internete.
McCartney žiada, aby súd udelil milosť Marii Aljochinovej a Nadeždy Tolokonnikovovej, ktoré si odpykávajú dvojročný trest vo väzenských pracovných táboroch za spontánny protest v moskovskej pravoslávnej katedrále proti Vladimirovi Putinovi.
Slávny hudobník a spevák napísal, že o ich prepustenie požiadal „v duchu priateľstva s mnohými ruskými známymi, ktorí tak ako ja veria v zaobchádzanie s ľuďmi- všetkými ľuďmi- so súcitom a láskavosťou“.
Súd v meste Berezniki tak nemohol niekoľko hodín pojednávať, zatiaľ čo sudca Michail Šagalov hľadal Aljochinovej náhradného právneho zástupcu.
Úlohy sa nakoniec ujal starší právnik Jevgenij Bardin, ktorý pôsobil zmätene a upozornil, že samotná žiadateľka nevyjadrila svoj postoj k jeho účasti na konaní.
Sudca počas pojednávania prečítal mená osôb, ktoré napísali súdu listy na podporu Aljochinovej a medzi ktorými nechýbali slávni hudobníci ako Paul McCartney alebo Peter Gabriel.
Predstaviteľka väznice, kde odsúdenú zadržiavajú, na súde kritizovala jej „neiniciatívnosť pri domácich prácach“ a poznamenala, že neprejavuje „ľútosť za to, čo urobila“. Podmienečné prepustenie sa preto podľa nej „neodporúča“.
Rovnaké stanovisko zaujal aj prokurátor, na čo sudca prečítal zamietavé rozhodnutie. Aljochinovej podporovatelia konanie skritizovali ako formalitu s predurčeným výsledkom.
Členky Pussy Riot v auguste minulého roka odsúdili na dva roky väzenia za výtržníctvo motivované náboženskou nenávisťou, no vo väzbe sú od svojho zadržania v marci 2012. Aljochinovú a 23-ročnú Nadeždu Tolokonnikovovú poslali do pracovného tábora na Urale. Tridsaťročnú Jekaterinu Samucevičovú súd prepustil na podmienku. Predmetom ostro sledovaného procesu bol incident z februára 2012, keď mladé pankáčky vnikli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy a zaspievali tu „modlitbu“ proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi.