- aktualizované 16. apríla, 17:51
Vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súd v Pezinku pokračovalo ďalším dokazovaním hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov.
Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Vo štvrtok bol na súde prítomný iba Kočner, Zsuzsová a Szabó dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti.
Úlohou bolo sledovať novinárov
Na štvrtkovom pojednávaní prečítali výpovede viacerých svedkov z prípravného konania pred policajným vyšetrovateľom.
Svedok Juraj Škrip bol členom tímu vedeného Miroslavom Kriakom, ktorého úlohou bolo na žiadosť Petra Tótha sledovať novinárov vrátane Jána Kuciaka.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (11 deň): Kočner podal námietku, prečítali výpovede Zubčáka a Vorobjova
Podľa Škripa so sledovaním začínali v bratislavskom bare Next Apache, pričom on podľa vlastných slov veril, že pracuje pre štát na monitorovaní drogovej trestnej činnosti. Pre tím tiež zabezpečil sledovacie zariadenia ako napríklad fotoaparáty.
Kočner údajne ukryl časť svojho majetku v schránkovej firme vedenej na jeho dcéru Karolínu
Neskôr Škrip sledoval aj samotného Kuciaka. „Ja som dostal zadanie od pána Kriaka, že cvakni ho na stanici,“ povedal s tým, že Kuciaka sledovali aj vo Veľkej Mači. Vzniklo z toho niekoľko fotografií, následne však podľa svedka túto činnosť ukončili.
Krecsik zaobstaral strelnú zbraň
Pred súdom sa tiež čítala výpoveď Lászlóa Krecsika. Ten v Maďarsku zaobstaral strelnú zbraň, ktorú od neho prevzal Tomáš Szabó. Svedok poznal okrem neho aj Zoltána Andruskóa, o osud zbrane sa však ďalej nezaujímal.
Pred súdom tiež odzneli výpovede bývalých kolegov Jána Kuciaka Veroniky Šmiralovej a Martina Turčeka. Tí pred vyšetrovateľom opísali, ako s Kuciakom spolupracovali na rôznych témach vrátane káuz obžalovaného Kočnera.
Podľa Turčeka mohla byť za vraždou Kuciaka osobná pomsta a snaha zastrašiť novinárov. Šmiralová zase uviedla, že keď raz telefonovala kočnerovi pre stanovisko k nejakej kauze, správal sa voči nej agresívne.
Obžalovaný vo svojom vyjadrení však skonštatoval, že výpovede dvojice sú „novinárske vyjadrenia bez dôkazov“ a neprinášajú žiadne informácie k žalovaným skutkom.
Szabó a Marček mali vraj blízky vzťah
Príbuzní obžalovaných z vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov odmietli pred policajným vyšetrovateľom vypovedať. Vyplýva to zo zápisníc o výsluchu svedkov. Konkrétne nevypovedali rodičia obžalovaného Szabóa, manželka a dcéry Kočnera a tiež dcéra Zsuzsovej.
Pred súdom sa tiež čítali výpovede osôb, ktoré poznali Petra Molnára, podnikateľa zavraždeného v roku 2016. Z tohto skutku je obžalovaný Szabó. Svedkovia opisovali prevažne podnikateľské aktivity Molnára a vyjadrovali sa tiež k jeho majetku.
Podľa jednej z výpovedí zavraždený dôveroval a rešpektoval Szabóa, ktorý istý čas aj pracoval pre jeho firmu. Bývalá priateľka Szabóa zase vo svojej výpovedi uviedla, že obžalovaného hnevalo, že Marček, ktorý bol už neprávoplatne odsúdený za vraždu Kuciaka, Kušnírovej aj Molnára, rozprával svojej partnerke o jeho spoločných aktivitách so Szabóom.
Podľa nej raz dokonca Szabó povedal, že „ak v tom bude pokračovať, bude musieť zmiznúť“. Obaja však podľa svedkyne mali blízky vzťah, pričom hlavne Marček Szabóa obdivoval a rešpektoval.
Marček dostal 23 rokov
Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.
Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia.
Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicuKušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.