Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (9. deň): Vypovedali znalci, ktorí „odomkli“ Kočnerovu Threemu (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. februára 19:49

Vo štvrtok 6. februára pokračovalo deviatym dňom hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd sa zaoberal vecnými dôkazmi ako sú zaistené mobilné telefóny alebo dátové nosiče.

Ako vecnými dôkazmi súd disponuje dvomi zaistenými telefónmi Mariana Kočnera a tiež dvomi telefónmi Aleny Zsuzsovej. Tá však vo štvrtok na pojednávanie neprišla, požiadala o konanie v neprítomnosti.

Vylúčili verejnosť

O dešifrovaní komunikácií zo zaistených mobilných telefónov vypovedali dvaja znalci z Odboru počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru a tiež dvaja príslušníci organizácie Europol.

Pred ich výpoveďami súd vylúčil z pojednávania verejnosť. Návrh na vylúčenie podal ešte v utorok prokurátor s odôvodnením, že na verejnosť by sa nemali dostať metódy, ktoré odborníci pri svojej činnosti využívajú.

Ako uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová, dôvodom je, že znalci budú vo svojich výpovediach uvádzať špecifické metódy a prostriedky využívané pri ich činnosti. Ich zverejnenie by pritom mohlo ohroziť vyšetrovanie v iných prípadoch.

Málokto pochybuje o autentickosti

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic konštatoval po výsluchu dvoch špecialistov z Europolu, že s výnimkou obhajoby má málokto pochybnosti o autentickosti komunikácie, ktorú orgány činné v trestnom konaní získali z mobilných telefónov obžalovaných.

„Bolo to zaujímavé aj s názornou prezentáciou. To je všetko, čo asi môžem povedať,“ uviedol Lipšic. Zároveň pripomenul, že súd už na jednom z predošlých pojednávaní označil komunikácie za zákonne získaný dôkaz.

Metódy, ktorými špecialisti z polície a Europolu skúmali mobilné telefóny obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, boli štandardnými forenznými postupmi v súlade so zaužívanými normami.

Uviedol to počas výpovede pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku znalec z oblasti informačno-komunikačných prostriedkov Jaroslav Oster.

Výsluch tohto znalca, ktorý sa vyjadroval k činnosti policajných vyšetrovateľov a príslušníkov Europolu na súde, bol verejný.

Kočner odmietol posudky Heretika

Predsedníčka senátu vo štvrtok zároveň skonštatovala, že doteraz vykonané znalecké skúmanie v oblasti psychológie a psychiatrie zamerané na obžalovaného Mariana Kočnera bolo nepostačujúce.

Ten totiž vypracovanie štandardných znaleckých posudkov na svoju osobu odmietol, keďže povereného znalca Antona Heretika považuje za zaujatého voči svojej osobe. Posudok na obžalovaného bol preto vyhotovený na základe krátkeho rozhovoru, pozorovania a štúdia súdneho spisu.

Marian Kočner vo štvrtok v tejto súvislosti uviedol, že je ochotný podrobiť sa skúmaniu, odmieta však účasť Heretika a jeho spolupracovníkov, pracovníkov znaleckého ústavu Forensic ako aj ďalšieho znalca Dušana Kešického.

Pojednávanie bude pokračovať 18. marca vykonávaním znaleckých posudkov a ďalších dôkazov.

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý. Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Marček sa priznal, že strieľal

Počas prvých troch dní pojednávania v tomto roku, 13. až 15. januára, sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Miroslav Marček. Ten pred súdom vyhlásil, že práve on zastrelil Kuciaka a Kušnírovú, a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.

Podnikateľ Marian Kočner priznal len skutok nedovoleného ozbrojovania súvisiaci s neoprávnenou držbou niekoľkých desiatok nábojov, účasť na vražde Kuciaka poprel.

Obžalovaná Alena Zsuzsová deklarovala pred súdom svoju nevinu a Tomáš Szabó vyhlásenie o vine alebo nevine neurobil. Vo svojej výpovedi však tvrdenia prokuratúry o účasti na vraždách poprel a odmietol odpovedať na otázky. Kočner a Zsuzsová vypovedať odmietli.

Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň)

Súd takisto začal s vypočúvaním svedkov. Okrem príbuzných zavraždenej dvojice pred súdom vypovedal napríklad Zoltán Andruskó, ktorý je v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia. Vo svojej výpovedi priznal, že v prípade vraždy figuroval ako sprostredkovateľ medzi Zsuzsovou a dvojicou Szabó a Marček.

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a Kočnerov kamarát Mariana Peter Tóth zase priznal, že pre obžalovaného podnikateľa zabezpečoval sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Okrem iného opísal, ako po vzatí Kočnera do väzby komunikoval na jeho pokyn so Zsuzsovou, a tiež to, ako sa Kočner snažil zabezpečiť si prepustenie z väzby.

Vypovedali už aj Haščák a Bödör

Počas ďalších troch pojednávacích dní 20., 21. a 22. januára súd vypočul viacerých svedkov vrátane finančníka Jaroslava Haščáka, podnikateľa Norberta Bödöra alebo bývalých kolegov zavraždeného novinára z portálu Aktuality.sk.

Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň)

Vypovedali tiež dvaja členovia skupiny, ktorú Peter Tóth poveril sledovaním novinárov. Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík priznali, že sa na sledovaní podieľali a objektom ich záujmu bol istý čas aj Kuciak.

Súd takisto zamýšľal dodatočne vypočúvať obžalovaných, vypovedať bol opätovne ochotný len Marček. Hoci pôvodne ochotu vypovedať deklarovala aj Zsuzsová, ktorá neskôr uviedla, že vypovedať bude na ďalšom pojednávaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav M.Tomáš Sz.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR