LONDÝN 15. júla (WEBNOVINY) – Izraelský útok na iránske jadrové zariadenia by vyvolal dlhú vojnu, ktorá by však v konečnom dôsledku nezabránila Iránu získať nukleárne zbrane. Vo štvrtok to v správe konštatoval londýnsky inštitút Oxford Research Group, ktorý podporuje nenásilné riešenia konfliktov. Podľa inštitútu treba v prípade iránskeho jadrového programu vylúčiť použitie vojenskej sily. „Útok Izraela na Irán by odštartoval dlhotrvajúci konflikt, ktorý by pravdepodobne nezabránil Iránu v získaní jadrových zbraní, no možno by to dokonca urýchlil,“ píše sa v správe. Konflikt medzi Iránom a Izraelom by mal nepredvídateľné bezpečnostné dôsledky na región a celý svet.
Autor správy Paul Rogers si myslí, že vojenský zásah proti Iránu zo strany USA je nepravdepodobný, no Izrael má podľa neho stále viac schopností. Ako konštatoval, Izrael získal najmodernejšie zbrane od Spojených štátov a má tiež možnosť využiť podporné zariadenia na severovýchode Iraku a v Azerbajdžane. Všeobecne sa predpokladá, že Izrael vlastní atómové zbrane, čo židovský štát nepoprel ani nepotvrdil. Izraelskí predstavitelia sa opakovane vyjadrili, že v súvislosti s Iránom sú na stole všetky možnosti.
Oxford Research Group tvrdí, že prípadný izraelský útok by sa zameral nielen na zničenie jadrových zariadení, ale cieľom by boli aj továrne a výskumné centrá, čo by spôsobilo množstvo civilných obetí na životoch. Vojenský zásah by zahŕňal aj bombardovanie niektorých cieľov v Teheráne. Irán by reagoval snahou čo najskôr vyrobiť jadrové zbrane, aby odvrátil ďalšie útoky. Pravdepodobne by tiež podnikol letecké nálety na izraelské ciele. Uzavrel by Hormuzský prieliv, čo by viedlo k rapídnemu nárastu cien ropy.
Izrael a medzinárodné spoločenstvo podozrievajú Irán zo snahy vyrobiť jadrové zbrane, Teherán však trvá na tom, že jeho nukleárny program má čiste mierové účely. Oxford Research Group odhaduje, že vyrobiť atómovú zbraň by mohlo Iránu trvať tri až sedem rokov.
SITA/Reuters