Študenti Strojníckej fakulty (SjF) STU z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania navrhli v boji proti koronavírusu prototyp ochranných okuliarov, ktorý sa dá vyrobiť aj svojpomocne. Odborníci z fakulty vyvinuli dva prototypy – nové modely rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač.
Koronavírus: Slovensko má prvé dve obete, vláda schválila odklad splátok úverov aj obmedzenie pohybu počas Veľkej noci (online)
Okuliare nie sú vhodné pre lekárov v prvej línii
Ich použitie tak spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu a využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť. Nie sú však vhodné pre lekárov v prvej línii. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Gališinová, manažérka oddelenia propagácie STU.
Prvý model ochranných okuliarov sa tlačí ako jeden kus aj s nožičkami, druhý sa skladá z rámu a nosovej časti. Nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora.
Oba rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou z PET fľaše, môže sa tiež použiť kancelárska fólia z hrebeňovej väzby. Fólia sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov.
Prototyp tlačia na 3D tlačiarni
Spolu s rámami okuliarov tlačia zamestnanci STU na 3D tlačiarňach aj upevňovacie časti ochranných štítov – rám v tvare U a upevňovacie skrutky.
Návrh a výrobu spomínaných prototypov má po záštitou Laboratórium Generatívneho konštruovania (GEKON) a Jana Gulanová zo SjF STU.
SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače.