BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Busta Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc., ktorá zmizla spred bratislavského Istropolisu (budovy Domu odborov) sa našla – momentálne je na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave III., kam si ju má prísť v pondelok vyzdvihnúť autor Dalibor Bača z občianskeho združenia Verejný podstavec. „Neviem, ako sa tam dostala, dúfam, že sa to dozviem v pondelok, keď si ju prevezmem,“ povedal Bača pre agentúru SITA. Predstavitelia združenia predpokladajú, že busta bola po jej demontáži uskladnená u Jednotného majetkového fondu zväzov odborových organizácii v SR (JMF), ktorý je vlastníkom podstavca. Podľa Michala Moravčíka zo združenia Verejný podstavec tomu nasvedčuje list a mail, ktoré im od majetkového fondu odborárov prišiel. „Napísali nám, že si máme bustu vyzdvihnúť, lebo za ňu budeme platiť náklady na skladovanie,“ uviedol Moravčík. S fondom malo združenie pôvodne dohodu o možnosti využívať podstavec do konca roka, busta bola súčasťou nového výstavného projektu public-artovej galérie.
Pár hodín po vystavení busty ju plachtou zahalili pracovníci Domu odborov. Ako pre agentúru SITA vtedy Bača povedal, pracovníci zahalenie diela odôvodnili tým, že je politikum, čo v projekte verejnej galérie Verejný podstavec dohodnuté nebolo. V pondelok 2. augusta bola busta úplne odstránená. Predtým majiteľ podstavca, teda majetkový fond odborárov, vyzval na odstránenie busty organizátorov projektu, ale Bača to odmietol. Argumentoval, že JMF nepožadoval vopred vidieť to, čo presne chcú vystavovať. Keď socha úplne zmizla, podal Bača trestné oznámenie pre podozrenie, že došlo k trestnému činu krádeže umeleckého diela podľa trestného zákona. Krátko potom dostalo združenie list od majiteľa podstavca. Po pár dňoch, konkrétne 4. augusta dostal Bača oznam polície, že si k nemá má po bustu prísť. Polícia v ozname napísala, že bustu si prevezme „s prehliadkou možných škôd a možnosťou verejného zadokumentovania“.
Projekt Verejný podstavec nadviazal na iniciatívu Akú sochu do mesta? (2006) a petíciu Stop kultúrnej politike v našich mestách (2006), ktorá kritizovala zahlcovanie verejného priestoru turistickými atrakciami a gýčmi. Na tieto aktivity nadviazal protest proti osadeniu sochy Svätopluka.
SITA