BELFAST/STANLEY 9. apríla (WEBNOVINY) – Pondelkové úmrtie jednej z ikon britskej politiky a prvej premérky Spojeného kráľovstva vyvolalo rozporuplné reakcie.
Stovky prívržencov britskej ľavicovej politiky oslavovalo v pondelok večer úmrtie Železnej lady Margaret Thatcherovej.
Zatiaľ, čo Veľká Británia spustila všetky vlajky na pol žrde, v Bristole, londýnskom Brixtone a škótskom Glasgowe sa konali pouličné tzv. „death party“.
V Brixtone sa zhromaždilo približne 200 ľudí, aby dali najavo svoju radosť zo smrti „symbolu britských pravičiarov„. So sebou niesli transparenty, na ktorých boli nápisy ako: „Radujte sa, Thatcherová je mŕtva!“
Antikapitalistickí bojovníci si na ulici opekali, púšťali hudbu a tancovali. „Som veľmi šťastný,“ prezradil na tlačovej agentúre AFP jeden z účastníkov netradičnej zábavy a dodal: „Urobila pre túto krajinu veľa zlého.“ Následne ešte zamával s transparentom, na ktorom bol výtlačok novín, ktorý hlásal Thatcherovej rezignáciu v roku 1990 a odišiel.
Päťdesiatročná Clare Truscottová rovnako neskrývala radosť. „Čarodejnica je mŕtva,“ vyhlásila s úsmevom na tvári. „Viete, ja som zo severu, kde nebola žiadna práca. Priemysel tam kolaboval, ale za jej vlád to bolo rýchlejšie,“ vysvetlila Britka pre agentúru AFP.
Obrazom: Najlepšie fotografie zo života Margaret Thatcherovej
Video: V Bristole sa tešili zo smrti „strigy“ Thatcherovej
https://www.youtube.com/watch?v=FfrICObRO1g
Práve táto londýnska mestská štvrť bola v roku 1981 dejiskom násilných protestov, keď sa Thatcherová dostala k moci. Situácia sa opakovala aj z pondelka na utorok.
Zábava ľavičiarov sa zmenila na konflikt s príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Šesť policajtov bolo zranených, z toho jeden musel byť hospitalizovaný v nemocnici.
Dav rozzúrila požiadavka policajtov, aby ukončili oslavy a rozišli sa. „Demonštranti hádzali do policajtov fľaše a plechovky. Jedno policajné auto bolo poškodené a zatkli sme doteraz jednu osobu,“ citovala AFP slová šéfa tamojšej polície Marka Jacksona. V štvrti museli zasahovať aj hasiči, aby zabránili podpaľačstvu.
V Glasgowe, najväčšom škótskom meste, sa zišlo približne 300 odporcov Thatcherovej. Dav pochodoval ulicami a skandoval: „Maggie, Maggie, Maggie – mŕtva, mŕtva, mŕtva.“
Ekonomické reformy Margaret Thatcherovej sa tvrdo dotkli aj britských baníkov. Tí patrili aj k najvýraznejším kritikom jej vlád. „Toto je úžasný deň,“ tešil sa David Hopper, tajomník Národného zväzu baníkov a doplnil: „Dnes mám 70. narodeniny a sú najlepšie v mojom živote.“
Na druhej strane pred dom Thatcherovej v centre Londýna prichádzali ľudia, aby jej vzdali úctu položením kvetov, zapálením sviečok a odkazov pre „svoju premiérku„. „Najväčší britský vodca a skutočná dáma,“ písalo sa na jednom z odkazov, druhý zase hlásal: „Urobila Britániu tým, čo je.“
Nielen v uliciach londýnskej finančnej štvrti, ktorú silno ovplyvnili Thatcherovej reformy, bolo smutno. „Škoda, bola to dobrá žena,“ opísal svoje pocity tamojší právnik Alan Whiteford. Podobný názor zdieľal aj bankár Nick Daking: „Smutné, skutočne smutný deň.“
Video: Zo smrti Thatcherovej sa tešili stovky ľudí aj v írskom Belfaste
Lekári krátko po polnoci previezli telo Margaret Thatcherovej z hotela Ritz, kde Železná lady skonala. Pohreb by sa mal uskutočniť na budúci týždeň v londýnskej Katedrále Svätého Pavla. Po obrade bude jej telo spopolnené.
Podľa jej hovorcu lorda Tima Bella, barónka nechcela mať tradičný štátny pohreb. Zároveň požiadala, aby sa neuskutočnil prelet armádnych lietadiel na jej počesť. Ako lord Bell dodal, považovala to za „plytvanie peniazmi„.
Pre Falklandy bola Churchillom
Na zosnulú britskú expremiérku Margaret Thatcherovú okrem jej domovskej „pevninskej“ Veľkej Británie spomínajú ešte intenzívnejšie na odľahlých Falklandských ostrovoch. Pre tamojších obyvateľov je Thatcherová symbolom oslobodenia od Argentíny po tom, ako sa latinskoamerická krajina pokúsila v roku 1982 toto územie vojensky obsadiť. Vtedajšia šéfka Downing Street následne na Falklandy, ktoré v Argentíne volajú Malvíny, vyslala britské bojové jednotky. Tie ostrovy po pomerne krátkej ale krvavej vojne „oslobodili“ a vrátili späť do rúk Britom.
Konflikt si vyžiadal životy 679 Argentínčanov a 258 Britov.„Niet žiadnych pochýb o tom, že pani Thatcherová mala zvláštny vzťah k ostrovom. Viedla ich veľmi ťažké obsadenie, bola šťastná, že tam nastolila slobodu pre falklandský ľud a Falkandy boli vždy v jej srdci,“ reagoval na správy o úmrtí bývalej premiérky šéf osemčlenného falklandského parlamentu Mike Summers.
Ďalší obyvateľ odľahlého územia ležiaceho niekoľko stoviek kilometrov od pobrežia Južnej Ameriky ju zase prirovnal k najväčšej postave novodobých britských dejín, bývalému premiérovi Winstonovi Churchillovi. „Pre Falklanďanov bola tým, kým bol Winston Churchill pre Veľkú Britániu v roku 1940. Bola to správna osoba na správnom mieste v správnom čase, ktorá urobila správnu vec,“ cituje agentúra Reuters 60-ročného majiteľa miestneho záhradného centra Tima Millera.