Na to, aby ste sa naučili plávať, nikdy nie je neskoro. Treba len vedieť, ako na to. Najlepšie vám poradia isto profesionáli, no dá sa to zvládnuť aj takto.
4 ranné návyky, aby ste sa cítili skvelo celý deň
Kedy a ako začať plávať?
V dnešnej dobe je veľmi populárne plávanie s bábätkami už od prvých mesiacov. Treba si však uvedomiť, že tu sa plávať nenaučia. Je to len také zoznamovanie sa s vodou a odbúravanie strachu. Deti začínajú chápať plávaciu techniku okolo 7-8 roku života. Vtedy je dobré ho začať učiť plávať.
Je známe, že veľmi veľa ľudí si myslí, že vie dokonale plávať. Opak je však pravdou. Čudovali by ste sa, koľko dospelých nevie plávať alebo má zlé techniky plávania. A keď rovnako zlé techniky začnú učiť aj svoje deti, nikdy z nich nebudú dobrí plavci. Preto je najlepšie zveriť deti do rúk profesionálov.
Hrajte sa
Je veľmi dôležité, aby si dieťa vybudovalo pozitívny vzťah k vode. V plytkej vode sa s ním zabávajte, hrajte hry, špliechajte sa. Hlavne ho nenechávajte samé plávať za vami. Takto sa to nenaučí. Profesionáli odporúčajú ako najvhodnejšiu pomôcku do vody penové rúrky alebo plávacie dosky. Žiadne iné penové kocky, z ktorých môže spadnúť alebo plávacie kolesá nie sú vhodné.
Plávanie v dospelosti
Ako sa naučiť plávať v dospelosti? Dá sa to, bude to však náročnejšie, pretože dospelí už majú väčšinou zaužívané niektoré nesprávne technické kroky. Ale ak sa chce, všetko sa dá, a treba vyhľadať naozaj skúsených odborníkov, ktorí nám pomôžu. Alebo postupujte podľa pokynov nižšie a učte sa spolu s deťmi.
Ako postupovať
1. Hra
V úplných začiatkoch sa dieťa s vodou len oboznamuje. Preto sa spolu bláznite, hrajte, špliechajte, atď.
2. Fúkanie do vody
Dieťa sa postaví na dno bazéna, voda mu pritom siaha po krk a ústami fúka do vody. Stojí vzpriamene a neponára sa. Potom sa dieťa ponorí do vody tak, aby ústa aj nos malo vo vode a ústami fúka do vody.
3. Ponorenie
Dieťa sa chytí okraja bazéna, nadýchne sa a snaží sa celým telom ponoriť. Po ponorení vydychuje do vody. Hlava má byť celá pod vodou.
4. Hviezdy na bruchu a na chrbte
Dieťa si ľahne bruchom na hladinu, doširoka roztiahne ruky i nohy. Držte ho zospodu rukou na bruchu a druhou na stehne. Dieťa ponorí tvár do vody a do nej dýcha. Potom dajte preč obe ruky a nechajte ho bez pomoci. Podobne postupujte aj na chrbte. Pridržiavajte ho rukou pod lopatkami a druhou za stehno. Keď mu to ide, dajte preč obe ruky a nechajte ho, nech hviezdu precvičuje samo.
5. Splývanie
Dieťa chytí do rúk penový „slíž“. Nohami sa odrazí od steny bazéna, bruchom si ľahne na vodu. Ruky vystrie dopredu pred hlavu, nohy má vystreté. Hlavu ponorí. Ústa aj nos sú pod vodou a dieťa dýcha do vody. Snaží sa takto prejsť dopredu asi 5 metrov. V ďalšom kroku splýva dieťa bez slížika. Ruky má vystreté rovno pred sebou a dlane sú položené jedna cez druhú, alebo si ich vzájomne drží. Splývanie precvičte aj na chrbte.
6. Kraulové nohy v sede
Dieťa si sadne na okraj bazéna. Ruky má vzadu a pevne sa drží. Vo vode kope „kraulové nohy“. Nohy sú vystreté, len kolená môžu byť máličko pokrčené. Špičky nôh musia byť rozhodne vystreté. Dieťa švihá nohami ako nožničkami.
7. Kraulové nohy po ležiačky
Dieťa sa chytí okraja bazéna a ľahne si bruchom na hladinu. Pod brucho mu dajte „slíž“. Tvár ponorí do vody a dýcha do nej. Kope „kraulové nohy“, pričom sa rukami stále drží okraja bazéna. Keď mu to ide, vyberte penovú pomôcku spod brucha, nech precvičuje kraulové nohy bez slížika. Rukami sa stále drží okraja bazéna, ruky musia byť vystreté.
8. Prsiarske ruky
Postavte sa s dieťaťom do vody a predveďte mu prsiarske ruky. Potom, s pomocou slížika, dieťa pláva prsiarske ruky a nohami pláva kraula, hlavu má ponorenú. Ešte nevie robiť nádychy, no postupne mu vysvetlíte, že sa musí aj nadychovať. Nadychuje sa vo fáze, keď skrčené ruky priťahuje k telu a hlava ide hore nad hladinu.
Plávanie a chudnutie
Plávanie a chudnutie je naozaj správna kombinácia. Plávanie prináša samé výhody pre naše telo. Okrem toho, že spevňuje svaly, je dobré na chrbticu a taktiež samotné formovanie postavy. Dnešný sedavý štýl života vyžaduje ochranu chrbtice. A práve plávanie je jednoduchý prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa.
Plávanie pre tehotné
Tehotné ženy často počúvajú, že sa nemôžu kúpať. Môžu, len treba vedieť ako a kde. Budúce mamičky si musia dávať pozor na vodu, aby nedostali nepríjemnú infekciu. Všeobecne najčistejšia voda býva v mori. Bezpečné bývajú zväčša aj jazerá. Problémy môžu byť však v bazénoch (neplatí pre kurzy plávania tehotných, kde je voda monitorovaná) a rybníkoch. Takže plávanie je vhodné aj pre tehotné, treba len dodržiavať základné hygienické návyky a kúpať sa v kontrolovaných vodách.
Pred vstupom do bazéna sa vždy osprchujte a pri plávaní používajte plavecké okuliare pre lepší komfort, orientáciu a predídete tým tiež riziku vysušeniu oka.
Takže toto boli základné a veľmi dôležité prvky, ktoré by mali všetci plavci ovládať ešte predtým, ako sa začnú učiť konkrétne plavecké štýly.
Vo všeobecnosti je najľahšie sa naučiť plávať prsia. Je to jednoduchý plavecký štýl, ktorý môžete dieťa učiť ako prvý. Pozrite sa, ako sa naučiť plávať. Video, na ktorom uvidíte presné kroky, zábery a dýchanie.