BRATISLAVA 14. januára (WebNoviny.sk) – Režimu oceňovania štátnymi vyznamenaniami prezidentom Adrejom Kiskom chýba podľa nezaradeného poslanca NR SR Petra Marčeka objektívnosť, spravodlivosť a transparentnosť. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že verejnosť podľa neho nemá dosť dôveryhodných informácií, ktoré kritériá zavážili a ktoré diskvalifikovali navrhované osobnosti na udelenie štátneho vyznamenania.
„Národná rada SR by mala preto prijať upravujúci zákon, ktorý by presnejšie rámcoval nielen právomoci a postup hlavy štátu, ale aj objektívny systém kritérií, oblastí a činností, za ktoré sa vyznamenania môžu udeliť. Utajená výberová komisia z kancelárie prezidenta by mala byť rovnako verejnosti známa,“ reagoval a v tejto súvislosti sa pýta, prečo ocenenie nedostal Juraj Kukura.
SaS kritizuje Kotlebovho poslanca za jeho antisemitizmus
Kotlebov poslanec zaútočil na Kisku, nenávistný status
Na ĽSNS neostane nitka suchá, Danko rieši nenávistné výroky
„Každému je pritom zrejmé, že nie rozvoj kultúry, ani organizovanie hudobného festivalu, ale stavba provokujúceho islamského minaretu ako symbol aktuálnej ideológie multikulturalizmu dostala štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Rovnako zrejmé je, že nie rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou, ale rusofóbne a politické protizemanovské postoje dostali ocenenie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy,“ dodal.
Ako usudzuje, podľa neho je smutné až tragikomické, že aj pri príležitosti vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa medzi ocenenými v histórii štátnych rádov vyskytujú osoby, ktoré otvorene vystupovali proti slovenskej štátnosti a Andrej Kiska pokračuje v tomto smutnom zlozvyku. „Morálne aj politicky neospravedlniteľné je udelenie štátnych rádov aj osobám, ktorých mená sú evidované v Registračných protokoloch agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) alebo tým, ktorí nielen skúmali, ale aj presadzovali „marxistické historické myslenie na Slovensku“, démonizovali, lustrovali, ideologizovali alebo kastrovali slovenskú históriu,“ doplnil.
Prezidentské štátne ocenenia tak podľa Merčeka skĺzli „do politickej agitácie a aktuálnej propagandy„. „Oceňovanie nie v duchu nadčasovosti, morálnej čistoty a charakterovej stability, ale v mene výstrelkov spoločensky žiadúcej a propagovanej témy je suterénom politickej a štátnickej dekadencie a znesvätením hodnoty štátneho vyznamenania,“ uviedol a prezidenta Kisku vyzval, aby zmenil spôsob výberu a vrátil štátnym vyznamenaniam nielen okázalú, ale aj morálnu a reálnu spoločenskú dôstojnosť a vážnosť v