BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 323 nelegálne zamestnaných osôb. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. V porovnaní s rokom 2012 ide o nárast o 631 osôb.
Jednotlivci a malé firmy
V minulom roku pritom podľa ministra porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania 685 zamestnávateľov, čo je medziročný nárast o 68 percent. Počet skontrolovaných osôb v minulom roku medziročne narástol o 16,5 tisíc na vyše 58 tisíc a počet skontrolovaných zamestnávateľov oproti roku 2012 stúpol o 6,1 tisíc na 13,8 tisíc.
„Išlo by o veľmi slušnú fabriku,“ povedal minister k vlaňajšiemu počtu nelegálne zamestnaných ľudí. Tretina odhalených ľudí pracujúcich „načierno“ bola podľa neho v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
Väčšina zamestnávateľov, ktorí ľudí zamestnali nelegálne, sú podľa Richtera hlavne jednotlivci a malé firmy. „Štandardné veľké priemyselné firmy sa v podstate v tejto kategórii týchto čiernych čísiel skoro nenachádzajú,“ povedal. Za odvetvia, kde sa nelegálna práca vyskytuje najviac, označil stavebníctvo, veľkoobchod a maloobchod a ubytovanie a stravovacie služby.
Kontrolovanie nelegálnej práce
Kontroly podľa Richtera odhalili aj prípady hromadného nelegálneho zamestnávania. Prvá takáto firma pôsobí v Trnavskom kraji. „Pri jednej z kontrol bolo odhalených desať fyzických osôb, ktoré boli nelegálne zamestnávané pri demontáži drobných plastových súčiastok produkovaných v subdodávke pre inú spoločnosť,“ uviedol minister. Inšpektorát práce udelil tomuto zamestnávateľovi pokutu vo výške 12 tisíc eur.
Druhý prípad sa vyskytol v Prešovskom kraji. Ide o firmu, ktorá vykonáva marketingový prieskum verejnej mienky. Inšpektori túto firmu navštívili dvakrát. V marci vlaňajška bolo z 12 kontrolovaných osôb 10 osôb nelegálne zamestnávaných a pokuta pre tohto zamestnávateľa dosiahla 10 tisíc eur. Po troch mesiacoch inšpektorát práce kontrolu v tej istej firme zopakoval. „Z 212 kontrolovaných osôb bolo 169 nelegálne zamestnávaných,“ upozornil minister. Druhá pokuta v tomto prípade podľa Richtera predstavovala 100 tisíc eur.
Minister práce poukázal na to, že od 1. októbra minulého roka vznikli na inšpektorátoch práce špecializované útvary na kontrolovanie výskytu nelegálnej práce, tzv. Kobra. NIP preto prijal 36 nových inšpektorov práce. „Počas 24 hodín sú pripravení realizovať úlohy, ktoré súvisia z kontrolou nelegálneho zamestnávania,“ povedal Richter. Títo inšpektori sú podľa neho priamo podriadení hlavnému inšpektorovi práce. „Aj vznik Kobry sa pozitívne podieľa na týchto číslach o nelegálnej práci,“ povedal Richter.