PARIŽ 18. októbra (WEBNOVINY) – Francúzsky ústavný súd v piatok vydal rozhodnutie, podľa ktorého sa tamojší starostovia nemôžu vyhýbať oddávaniu dvojíc rovnakého pohlavia z dôvodu svojho náboženského či morálneho presvedčenia.
Odmietol tak uznať ich argumenty namierené proti manželstvám homosexuálov, ktoré v krajine uzákonili ešte v máji.
Odporcovia zrovnoprávnenia z radov starostov a matrikárov poukazovali v sťažnosti na „slobodu svedomia“ ako svoje ústavné právo, podľa päťstranového rozsudku sú však verejní činitelia povinní uplatňovať zákony bez ohľadu na to, či majú, alebo nemajú voči nim výhrady.
Sťažovatelia pritom považujú za protiústavnú práve skutočnosť, že legislatíva sa o možnej výhrade vo svedomí vôbec nezmieňuje. Ústavný súd na to reaguje vyhlásením, podľa ktorého sloboda svedomia vykonávaním sobášnych obradov „nie je porušovaná“.
Prevažne katolícke Francúzsko sa v máji stalo 14. krajinou sveta, kde môžu homosexuáli vstupovať do plnohodnotného manželstva. Zrovnoprávnenie s heterosexuálmi sa týka taktiež osvojovania si detí, čo medzi Francúzmi vyvolalo vášnivú debatu a vlnu odporu. Nespokojní starostovia, ktorí odmietajú dvojice rovnakého pohlavia oddávať, už dávnejšie avizovali, že ak neuspejú v samotnom Francúzsku, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva. Od uzákonenia homosobášov sa vyskytli prípady, keď sa jednotliví starostovia vzopreli, na čo zákonodarcovia prijali opatrenia umožňujúce stíhanie činiteľov za diskrimináciu. Trestom za takýto prečin je až päťročný pobyt vo väzení a pokuta vo výške 75-tisíc eur. Aktuálny prieskum inštitútu Ifop ukázal, že v súvislosti s oddávaním homosexuálov by možnosť výnimky pre starostov uvítalo 54 percent Francúzov.