Ostrovný štát Srí Lanka našiel originálny spôsob, ako bojovať proti nebezpečnej horúčke dengue, na ktorú lekári zatiaľ nenašli vhodnú vakcínu. Keďže vírus sa prenáša bodnutím komárov, miestny denník Mawbima sa rozhodol vydať špeciálne noviny napustené látkou, ktorá komáre odpudzuje.
Články novín, ktoré dokážu zachrániť život, sú vytlačené atramentom zmiešaným s výťažkom z citronely. Tá dokáže hmyz prirodzene odpudiť. Nápad na noviny s repelentom vznikol v spolupráci s reklamnou agentúrou Leo Burnett a bol predstavený počas Svetového dňa zdravia, kde sa stretol s veľkým úspechom.
„Ľudia čítajú noviny najmä skoro ráno a večer po práci, kedy je nápor hmyzu najväčší. Noviny sú vytlačené atramentom, do ktorého bola pridaná citronelová esencia,“ uviedli vydavatelia denníka Mawbina. Pri príležitosti týždňa boja proti zákernej horúčke denník venoval tejto téme aj špeciálnu prílohu. Na boji proti vírusu sa tak podľa slov redaktorov podieľalo „každé písmeno každého slova“.
Kampaň bola doplnená aj plagátmi a letákmi vytlačenými rovnakým spôsobom. Tie chránili ľudí pred komármi v uliciach, na zastávkach aj v mestskej hromadnej doprave. Na niektorých miestach bolo možné nájsť aj náplaste napustené esenciálnymi olejmi z citronely určené predovšetkým pre deti, ktoré horúčke najčastejšie podľahnú.
Horúčka dengue, ktorá podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne infikuje vyše 50 miliónov ľudí, je hrozbou pre 40 percent svetovej populácie. Len na Srí Lanke sa uplynulý rok horúčkou dengue infikovalo 30-tisíc ľudí.
Po novinách s repelentom sa len tak zaprášilo. Ako informoval magazín Slate, všetky výtlačky denníka sa vypredali ešte pred desiatou hodinou ráno. Či periodikum bude pokračovať vo vydávaní novín s repelentom na pravidelnej báze, zatiaľ nie je známe. S prihliadnutím na zvýšenie predaja o 300-tisíc kusov za pár hodín táto myšlienka určite stojí za zváženie.
Horúčka dengue je tropická vírusová infekcia, ktorá sa bežne vyskytuje v Amerike, Ázii, Afrike a v niektorých oblastiach Karibiku a Pacifiku. Prenášajú ju komáre rodu Aedes po poštípaní. Inkubačný čas je zväčša 3 až 13 dní. Ochorenie prebieha ako chrípka, u detí do 10 rokov môže dôjsť k hemoragickej forme s vnútorným a vonkajším krvácaním. Zatiaľ neexistuje špecifická vakcína, ktorá by pred horúčkou chránila, je preto potrebné, aby sa osoby cestujúce do oblastí výskytu chránili pred poštípaním komármi (dlhé rukávy a dlhé nohavice, repelenty, moskytiery, insekticídy). Úmrtnosť dosahuje až 30 percent.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že každý rok sa na svete vyskytne 50 až 100 miliónov prípadov horúčky dengue. Choroba je v súčasnosti endemická vo viac ako 100 krajinách v Afrike, Amerike, východnom Stredomorí, juhovýchodnej Ázii a západnom Pacifiku. V Slovenskej republike nebol zaznamenaný žiadny domáci ani importovaný prípad ochorenia.
Informácie pochádzajú zo stránky www.uvzsr.sk
www.independent.co.uk, www.slate.com