V roku 2025 bude svet bez cukrovky, hladu a plastov z ropy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V roku 2025 bude svet bez cukrovky, hladu a plastov z ropy
Foto: www.miscethoughts.com

Otázkou budúcnosti sa vedci a bádatelia zaoberali už od nepamäti. Jules Verne či Herbert George Wells odpovedali na otázky týkajúce sa nasledujúcich storočí s nestálym úspechom. Kým niektoré predpovede ako automatické dvere, telekonferencie či dokonca internet dnes už považujeme za samozrejmosť, ďalšie, vrátane stroja času či podzemných kontinentov, zostali len fikciou.

V roku 2025 bude svet bez cukrovky, hladu a plastov z ropy
Foto: shutterstock.com

Newyorská mediálna a informačná spoločnosť Thomson Reuters nedávno vydala správu, v ktorej predpovedá, ako bude vyzerať svet v roku 2025 (The World in 2025: 10 Predictions of Innovation). Pri tvorbe predpovedí sa zamerala najmä na analýzu patentov registrovaných v databáze svetovej organizácie DWPI, informácie doplnila aj o vedecké analýzy a citáty, o ktorých vedecká obec najviac diskutuje a považuje za prelomové.

O 11 rokov neskôr by sa podľa expertov z Thomson Reuters solárna energia mala stať hlavným zdrojom energie na Zemi, plastové obaly na ropnom základe by mali byť minulosťou a letecká doprava by mala postupne vytlačiť automobilovú. Ďalšie predpovede sľubujú lepšiu prevenciu a liečbu niektorých chorôb a koniec nedostatku potravín.

„Nechceme budiť dojem, že vlastníme veštiacu guľu, máme však iné skvelé podklady – citáty z vedeckej literatúry a zoznam patentov. Na základe analýzy výskumnej činnosti a komerčného potenciálu sme vybrali najvzrušujúce zmeny, ktoré budú definovať trendy v najbližšom desaťročí,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Thomson Reuters Basil Moftah.

Desať predpovedí Thomson Reuters pre rok 2025:

1. Solárna energia ako najväčší zdroj energie na planéte

Leto, teplo, slnko
Foto: SITA/AP

Pokrok v oblasti fotovoltaických technológií a využitia fotokatalyzátorov bude mať za následkok zjednodušenie metódy získavania a uskladnenia solárnej energie. Slnečná energia sa tak stane hlavným zdrojom energie na celom svete.

2. Kvantová teleportácia

Hoci ľudstvo nebude v roku 2025 schopné priestorovej teleportácie, otázka kvantového teleportovania bude prioritou expertov a výskumníkov, ktorí budú analyzovať nielen možnosť tohto konceptu, ale hlavne jeho užitočnosť.

3. Všetko bude digitálne

Od áut a domov, ktoré budú reagovať na všetky príkazy až po zariadenia, ktoré budú schopné myslieť samostatne – všetko bude riadené digitálne. „Predstavte si deň, kedy bude celá Afrika digitálne spojená. Ten deň nastane v roku 2025,“ tvrdia výskumníci.

Choré dieťa, lekár
Foto: shutterstock

4. Cukrovke 1. typu sa bude dať predísť

Zmena ľudského genómu (súbor chromozómov) bude realitou – tým pádom bude možné predísť rôznym chorobám, napríklad aj cukrovke 1. typu.

5. Povinné mapovanie DNA pri narodení

DNA každého človeka bude hneď pri narodení zmapovaná. Vďaka pokroku v oblasti nanotechnológií v kombinácii s novými technológiami bude ľudstvo schopné predchádzať mnohým chorobám a anomáliám.

6. Liečba rakoviny bude mať veľmi málo toxických vedľajších účinkov

Vývoj liekov bude oveľa precíznejší, viazaný na špecifické proteínové väzby a bude využívať protilátky takým spôsobom, že výrazne zníži škodlivé vedľajšie účinky chemikálií. Experti hovoria o „top liekoch“.

7. Obalový materiál na báze ropy bude minulosťou

Igelitka
Foto: SITA/Michal Burza Foto: archívne, SITA/Michal Burza

Plastové tašky a kozmetické či iné obaly na ropnej báze sa prestanú vyrábať. Nahradia ich obaly na báze celulózy, ktoré sa v prírode voľne rozložia.

8. Budeme lietať častejšie

Elektrické dopravné prostriedky by mohli byť náhradou automobilov. Ľahké a malé komerčné lietadlá sa budú využívať aj na krátke vzdialenosti a na pristávanie budú potrebovať výrazne menšiu plochu. Ich ovládanie nebude vôbec náročné, vodičský preukaz po dovŕšení plnoletosti nahradí letecká licencia.

9.Nedostatok jedla a kolísanie cien potravín budú minulosťou

Vďaka technologickému pokroku a genetickej modifikácii potravín budú výkyvy cien potravín a ich nedostatok minulosťou.

10. Výrazný pokles stareckej demencie

Výskumníci budú investovať čoraz viac finančných prostriedkov do výskumu staroby.

http://thomsonreuters.com/

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať