SR čelí 500-miliónovej arbitráži pre gemerský mastenec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gemerský mastenec
Foto: vsk-mining.sk

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Slovensko bude čeliť zrejme ďalšej arbitráži. Tentokrát ju avizuje spoločnosť EuroGas, ktorá sa cíti poškodená v súvislosti s prideľovaním dobývacieho priestoru na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Od štátu chce odškodné pol miliardy eur. „Spoločnosť EuroGas oznamuje, že v súvislosti s ložiskom mastenca v Gemerskej Polome podala oznámenie o zámere arbitráže so Slovenskou republikou a požaduje náhradu škody 500 mil. eur za protiprávne kroky, popieranie práv a rovnakej ochrany podľa slovensko-rakúskej bilaterálnej investičnej dohody a platných právnych predpisov Európskej únie,“ konštatuje vo vyhlásení spoločnosť EuroGas, ktorá sídli vo Viedni.

„Kým naším zámerom zostáva naďalej sa dostať späť k ložisku mastenca v Gemerskej Polome, ktoré nám právom patrí, sme povinní podať toto oznámenie o zámere arbitráže voči Slovenskej republike, aby sme ochránili náš majetok,“ uviedol šéf EuroGasu Wolfgang Rauball. Ako dodal, EuroGas a jeho akcionári boli poškodzovaní päť rokov v dôsledku nezákonného vyvlastnenia významných aktív.

Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi dobývací priestor mastenca spoločnosti Rozmin, ktorá je dcérskou spoločnosťou EuroGasu, odňal v roku 2004. Následne úrad tento priestor určil spoločnosti Economy Agency RV, ktorá sa neskôr zlúčila s firmou VSK Mining. Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi v minulosti obvinenia firmy EuroGas odmietal. Najvyšší súd (NS) SR síce začiatkom roku 2008 vrátil banskému úradu celú záležitosť odňatia dobývacieho priestoru Rozminu a jeho pridelenie firme VSK Mining na opätovné konanie, avšak z procesných dôvodov. Z rozhodnutia súdu tak podľa úradu nevyplývala povinnosť dobývací priestor spoločnosti Rozmin vrátiť.

EuroGas o svojom zámere ísť do arbitráže informoval slovenskú stranu listom adresovaným prezidentovi SR. „Právnická kancelária Freygner z Viedne poslala 16. decembra 2010 e-mail a 17. decembra pán prezident dostal aj list, v ktorom informujú o zámere podnetu na arbitráž. Po posúdení prezident republiky rozhodol, že predmetnú záležitosť postúpi ministerstvu financií na posúdenie,“ potvrdil pre agentúru SITA hovorca prezidenta Marek Trubač. Ako dodal, list prezidenta je už pripravený na odoslanie.

Rezort financií sa tak ešte s výzvou EuroGasu neoboznámil. „Ministerstvo financií SR, ktoré je zodpovedné za riešenie sporov vyplývajúcich z medzinárodných investičných dohôd, sa so žalobou a pozadím sporu ešte nemalo príležitosť podrobne oboznámiť. Nemôžeme sa k nej preto bez ďalšej analýzy vyjadrovať,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Martin Jaroš. Keďže ide o žalobnú výzvu na základe bilaterálnej investičnej dohody, pred začatím samotnej arbitráže majú strany sporu 6 mesiacov na to, aby dohodou dospeli k zmierlivému urovnaniu sporu.

EuroGas pritom už v minulosti avizovala žaloby proti spoločnosti VSK Mining, jej vlastníkom a projektovému manažérovi o náhradu škody vo výške zhruba 150 mil. USD. Bolo to v roku 2009 a dôvodom mala byť priemyselná špionáž, krádež výsledkov geologických prieskumov a ich zneužitie pri žiadosti o určenie dobývacieho priestoru pre konkurenčnú spoločnosť. Predstavitelia VSK Mining, ktorá je v súčasnosti držiteľom dobývacieho priestoru v Gemerskej Polome, vtedy tieto obvinenia odmietli ako absurdné a nepravdivé. Naopak, poukazovali na pochybnú minulosť spoločnosti EuroGas a jej vlastníkov, ktorí mali byť podľa VSK Mining v deväťdesiatych rokoch údajne dokonca odsúdení za spreneveru a spoločný podvod.

Spoločnosť VSK Mining už predtým v roku 2007 v spolupráci s firmou Skanska BS začala v ložisku mastenca pri Gemerskej Polome raziť otváraciu štôlňu Elisabeth. Otvárka mastencového ložiska v Gemerskej Polome, ktorej celkové náklady sa rozpočtovali na zhruba 20 mil. eur, predstavovala najvýznamnejšiu stavbu pre rezort baníctva na Slovensku.

Mastenec z Gemerskej Polomy je príznačný vysokou čistotou. Výsledky geologického prieskumu predpokladajú, že sa v ložisku nachádza niekoľko miliónov ton mastenca. Surovina má široké uplatnenie v mnohých odvetviach priemyslu, hlavne vo farmaceutickom, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle, ale aj pri výrobe veľkého množstva produktov každodenného využitia. Odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete. V súčasnosti je najväčším producentom v ťažbe mastenca Čína, významné ložiská sú aj v USA, Brazílii a Indii, z európskych štátov výraznejšie prispieva k svetovej produkcii Fínsko. Vzhľadom na široké priemyselné využitie mastenca spotreba ako aj dopyt po tejto surovine na trhu neustále rastie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Trubač