BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Medializovaným prípadom údajného dokumentu SIS s názvom Gorila by sa mal od pondelka zaoberať špecializovaný tím Generálnej prokuratúry.
V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa nedávno objavil na internete.
Špeciálne vytvorený tím by mal opätovne otvoriť už v minulosti vyšetrované prípady Gorila a Gorila 1. Prvým úkonom, ktorý vyšetrovací tím urobí, bude opätovná žiadosť riaditeľovi Slovenskej informačnej služby o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS. „Takejto žiadosti v minulosti nebolo vyhovené,“ povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.
Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať
SaS sa dozvedela o Gorile pred voľbami
Podľa portálu Sme sa údajný dokument Gorila dostal do rúk nielen médiám, ale aj politikom vrátane ľudí z SaS. Investigatívny novinár Tom Nicholson pre SME povedal, že predseda SaS Richard Sulík dostal spis ešte pred voľbami v roku 2010 od bývalého zástupcu riaditeľa kontrarozviedky.
O materiáli vedel aj podpredseda SaS Juraj Miškov. Podľa informácii Sme si politici materiál overili a pokúšali sa zastaviť nomináciu Anny Bubeníkovej (SDKÚ) na šéfku Fondu národného majetku ešte pred jej vymenovaním v roku 2010. Strana SDKÚ však trvala na svojej nominácii, tvrdí Miškov. Bubeníková v dokumente vystupuje ako spojka Jaroslava Haščáka z Penty.
SaS podala v kauze Gorila trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu korupcie na neznámeho páchateľa, informuje o tom portál Aktuality.
Novinár Tom Nicholson o kauze Gorila
Možný obrat v postoji SIS ku kauze Gorila naznačila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Kým v minulosti šéf SIS Karol Mitrík odmietol svojich príslušníkov zbaviť mlčanlivosti, teraz má s políciou spolupracovať. „Pri novom vyšetrovaní je súčasné vedenie SIS pripravené byť súčinné. Vyšetrovacie orgány tak majú druhú šancu, aby konečne dospeli k nejakým záverom,“ odpovedalo pre Sme tlačové oddelenie Úradu vlády SR. Mitrík patrí priamo pod premiérku Radičovú. Nové vyšetrovanie avizoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda Gorilu nerieši. „Keďže nevieme, či sú materiály autentické, nevieme, odkiaľ pochádzajú a nikto sa k nim nehlási,“ povedal hovorca strany Michal Lukáč.
Celý článok na Sme.sk