BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Vyšetrovanie podvodov s naftou, ktoré polícia za viac ako desať rokov neuzavrela, by malo prejsť z okresnej úrovne na špeciálnu prokuratúru. Okresná prokuratúra v Rožňave požiadala, aby prípad riešil vyšší orgán – Úrad špeciálnej prokuratúry. Ľudia si v tomto prípade do áut namiesto nafty tankovali tisícky litrov mazacieho oleja.
Policajné prezídium odmieta povedať, čo väčšinu času v tejto veci robil vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Finančná správa tvrdí, že polícia prípad neukončila pre slabú dôkaznú činnosť. Hlavný podozrivý organizátor podvodu Tibor L. sa dostal za mreže až po zásahu Daňovej kobry v minulom roku – za daňový podvod. Z 22 obvinených v tejto kauze sa už dvaja priznali. V poludňajšom vysielaní Rádiožurnálu o tom dnes informoval Rozhlas a televízia Slovenska.
Podnikanie s naftou sa skončilo až v roku 2014
Podnikanie Tibora L. s naftou sa skončilo až v roku 2014, keď ho chytila Daňová kobra v kauze s názvom Synovec. Pri nej úrady zistili, že na slovenských čerpacích staniciach predával státisíce litrov oleja z Poľska ako naftu. V tom čase polícia jeho podnikanie s naftou prešetrovala už desiaty rok, pričom na problémy pri vyšetrovaní upozorňoval prokurátor a o slabej dôkaznej činnosti hovorila aj finančná správa.
RTVS pripomína, že Tibor L. bol pôvodne medzi 88 obvinenými v údajnej zločineckej skupine, ktorej biznis s olejom vyšetroval policajný Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Spojenie viacerých prípadov do jedného veľkého dnes polícia hodnotí ako chybu, ktorá spôsobila, že prípad sa za celé desaťročie nevyšetril.
„Dĺžka vyšetrovania objektívne zodpovedá rozsahu tejto trestnej veci. Problém dĺžky jej vyšetrovania nie je v činnosti policajtov v tíme, ale vo vytvorení tak rozsiahlej trestnej veci. V súčasnosti sa už nevytvárajú také trestné veci, kde je v jednom prípade také veľké množstvo obvinených,“ povedal pre Rádiožurnál hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Skenovanie spisu trvalo dva roky
Policajti museli naštudovať státisíce listín, napríklad účtovných dokladov stoviek firiem. Len skenovanie spisu trvalo dva roky, zistil Rádiožurnál. Ak chceli vyšetrovatelia dodržať Trestný poriadok, tak museli každého z 88 obvinených vypočuť osobitne a advokátom všetkým 87 spolupáchateľov umožniť účasť na výsluchu.
Podľa odborníčky na trestné právo a rektorky policajnej akadémie Lucie Kurilovskej problém nie je v Trestnom poriadku. „Keď išlo o spoločné konanie, tak pravdepodobne tie dôkazy sú spoločné. Tiež asi nie je na mieste, aby sa konalo takto dlho,“ vyjadrila sa.
Polícia napokon 88 obvinených rozdelila do viacerých skupín, z ktorých niektoré už nevyšetruje Národná kriminálna agentúra, ale polícia na úrovni okresu. Tak sa prípad Tibora L. vrátil po desiatich rokoch späť do Rožňavy, kde jeho podnikanie s naftou ešte z rokov 1999 až 2005 dodnes rieši okresný vyšetrovateľ. Okresná prokuratúra v Rožňave však už požiadala, aby prípad riešil vyšší orgán – Úrad špeciálnej prokuratúry.