Tento rok sa festivalu La Tomatina zúčastnilo viac ako 40-tisíc zápasníkov. Niektorí precestovali tisícky kilometrov až z Japonska či z Austrálie. Na 65. ročníku sa na zbrane premenilo vyše sto ton zrelých paradajok, ktorými sa presne jednu hodinu obhadzovali nadšenci tohto festivalového masakru. Ten má len dve pravidlá: paradajky musia byť pred hodením rozdrvené v ruke, aby sa tak predišlo zraneniam, a po zaznení gongu musíte s paradajkovou vojnou prestať.
Ako sa tento zaujímavý zvyk zakorenil v Španielsku, nie je celkom jasné. Podľa povesti vznikla La Tomatina v roku 1945, keď sa niekoľko priateľov rozhodlo osláviť úrodnú sezónu vo valencijskom regióne zeleninovou bitkou. Všetkým sa to tak zapáčilo, že odvtedy pokračovali v zábavných bitkách každý rok, vždy v poslednú stredu v auguste.
Iný príbeh hovorí, že v tom istom roku sa v Bunole konala každoročná oslava, na ktorej sa zúčastnili veľké zvieratá (Gigantes y Cabezudos). Mladí domáci sa snažili pridať sa k oslavám a pri tom nechtiac zhodili jedného z obrov, ktorý začal tĺcť všetkých naokolo. Mladí sa nedali, schytili prvé, čo im prišlo pod ruku a snažili sa ho zastaviť. To prvé boli práve paradajky a boj pokračoval, až kým nezasiahli policajti. Rok na to sa mladí vrátili do ulíc Bunjolu so svojimi vlastnými paradajkami a zaspomínali si na svoj boj. Miestny úrad sa snažil v bitkách zabrániť, no neúspešne. Nakoniec podvolil a udaním presných pravidiel vznikla dnes už vyše polstoročia dlhá paradajková tradícia.
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Vojna sa tento rok skončila na pravé poludnie, keď do centra vyštartovali autá s cisternami a pustili sa do čistenia ulíc plávajúcich v paradajkovej šťave. Vojnoví „hrdinovia“ zakončili svoj boj skokom do neďalekej rieky.
Zuzana Zimmermannová
www.bild.de