BRUSEL 13. júna (WebNoviny.sk) – Český premiér Bohuslav Sobotka v utorok večer vyhlásil, že Česko nezmení svoj postoj voči kvótam na prerozdeľovanie utečencov, ktoré naďalej odmieta.
Česi doteraz prijali dvanásť migrantov, viac ich neprijmú aj za cenu sankcií
Reagoval tak na kritiku prednesenú krátko predtým v Bruseli eurokomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopoulosom, ktorý vyhlásil, že ak Poľsko, Česko a Maďarsko do stredy neprehodnotia svoj postoj, môžu čeliť žalobe zo strany únie.
„Česká republika so systémom presídľovania migrantov založenom na kvótach nesúhlasí. Berúc do úvahy zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Európe, a tiež fakt, že systém kvót nefunguje, nebudeme sa na tom zúčastňovať,“ vyhlásil Sobotka. „V rámci tejto debaty budeme uplatňovať naše stanoviská, naše názory a budeme obhajovať pozíciu Českej republiky,“ dodal český premiér.
Za dva roky prijali 12 migrantov
Česká republika mala podľa pôvodného plánu prijať 2 600 utečencov, ale doteraz za dva roky prijala iba dvanástich. „Stále je ešte čas. Dúfajme, že zaváži nielen rozum, ale aj duch európanstva,“ skúšal ešte v utorok apelovať eurokomisár Avramopoulos.
Gréci zlikvidujú tábor utečencov, viacerí z nich presídlenie odmietajú
Pripomenul, že únia opakovane Varšavu, Prahu aj Budapešť žiadala, aby utečencov prijali alebo aspoň sa zaviazali k ich budúcemu prijatiu. Tieto krajiny však podľa neho „za viac ako rok neurobili vôbec nič“.
Komisár naopak pochválil Rakúsko a Slovensko za to, že „prisľúbili urobiť viac“. Na druhej strane pripomenul, že v skutočnosti Rakúsko ešte od vyslovenia tohto sľubu neprijalo ani jedného utečenca a Slovensko ich prijalo len 16.
Proti kvótam sú štyri krajiny
Únia v septembri 2015 vypracovala plán na rozmiestnenie 160-tisíc utečencov v jednotlivých členských krajinách, čím chcela pomôcť najmä Taliansku a Grécku, ktoré ich nápor nezvládali. Po takmer dvoch rokoch však premiestnili ani nie 21-tisíc z nich. Podľa pôvodného plánu mali relokáciu všetkých 160-tisíc utečencov dokončiť do septembra 2017.
Proti rozhodnutiu únie rozdeliť utečencov do jednotlivých členských krajín na základe kvót hlasovalo v roku 2015 Česko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Budapešť a Bratislava toto rozhodnutie dokonca napadli na súde.