BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD sa s opozičným KDH dohodol na ústavných zmenách v justícii a ochrane manželstva. Do parlamentu obe strany predložia spoločný návrh novely ústavy, ktorý rieši obe oblasti a podpísali ho predseda parlamentu Pavol Paška a bývalý predseda národnej rady a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
„Ide o výsledok širokého politického dialógu,“ povedal v piatok novinárom Paška. Návrh oddeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR, čo v januári navrhla a predtým aj v roku 2011 presadzovala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Ústavný návrh KDH a Smeru je kampaň socialistov, tvrdí SDKÚ
Robert Fico dohodu víta
Predseda vlády SR Robert Fico víta vytvorenie ústavnej väčšiny na prijatie zmeny Ústavy SR vedúcej k justičným opatreniam a k zakotveniu postavenia manželstva v spoločnosti.
„Dohoda je predpokladom, aby v druhom a treťom čítaní o tomto návrhu bola splnená principiálna podmienka strany Smer-SD a síce ústavne nastaviť profesionálnu a morálnu spôsobilosť sudcov,“ vyjadril sa Fico, podľa ktorého Smer-SD rešpektuje, že téma previerok sudcov vyžaduje dôkladnú odbornú analýzu vylučujúcu spochybnenie tohto návrhu.
Bez dohody o ústavnom zakotvení previerok spôsobilosti sudcov nezíska podľa Fica návrh ústavnú väčšinu. Predseda vlády verí, že dnešná dohoda o ústavnej väčšine bude základom pre širšiu podporu novely Ústavy SR naprieč celým politickým spektrom.
Voľba šéfa súdnej rady
Šéfa súdnej rady by mala voliť rada samotná, vládny Smer-SD ustúpil z pôvodného návrhu, aby predsedu súdnej rady vyberal prezident. Zrušiť by sa mala trestnoprávna imunita sudcov, ako to v januári v novele do parlamentu predložil poslanec za Most-Híd Gábor Gál (Most-Híd).
Previerky sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ako ich navrhoval Smer-SD, z novely nakoniec vypadli, sudcovia by však podľa Pašku mali prejsť istou formou kontroly, respektíve preverenia.
Smer-SD podľa Pašku v druhom čítaní zahlasuje iba za takú ústavnú zmenu, ktorá bude obsahovať aj istú formu previerok spôsobilosti sudcov, na konkrétnom znení sa strany teraz majú čas dohodnúť.
„Vymožiteľnosť práva je zlá. Zodpovední politici musia konať. Treba začať cestu k zlepšeniu stavu. Tá sa nemôže uskutočniť bez zmeny ústavy. Dnes ani jedna strana nedisponuje ústavnou väčšinou,“ povedal Hrušovský. Podľa jeho slov ide o začiatok hľadania cesty k náprave zlého stavu.
Definícia manželstva v ústave
Zároveň sa ústava rozšíri o dve vety – definíciu manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy s tým, že Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.
Obe strany vidia v spoločnom ústavnom návrhu dobrý základ pre druhé čítanie. Paška zdôraznil, že by privítal širokú podporu ďalších parlamentných strán pre zlepšenie situácie v súdnictve a ochranu rodiny. Návrh parlament v prvom čítaní prerokuje na marcovej schôdzi. Podporu mu už v prvom čítaní avizovalo tiež sedem členov OĽaNO.
Na definitívne schválenie ústavného zákona treba 90 hlasov poslancov, čo Smer-SD spolu s hlasmi kresťanských demokratov a časti OĽaNO bohato napĺňa. Paška a Hrušovský odmietli reči o politickom obchode pri dohode o návrhu. Po definitívnom schválení by zmeny mali nadobudnúť účinnosť od 1. októbra.
K dohode medzi stranami Smer-SD a opozičným KDH sa vyjadrila aj riaditeľka občianskeho združenia Queer Leaders Forum Romana Schlesinger.
„Sme rozčarovaní situáciou na Slovensku a faktom, že sociálnodemokratická strana vyobchodovala zmenu Ústavy SR s konzervatívnymi politikmi. Bežnou agendou sociálnej demokracie všade vo svete je ochrana a legislatívna pomoc menšinám a všetkým druhom rodín,“ povedala Schlesinger, podľa ktorej sa Slovensko pridáva ku krajinám, ktoré priamo v ústave vytvárajú podmienky na rozdeľovanie ľudí na občanov prvej a druhej kategórie.
„Opätovne žiadame o právne istoty pre naše partnerské zväzky a naše rodiny,“ povedala Schlesinger a dodala, že ešte v tomto roku očakávajú aspoň čiastočnú satisfakciu pre páry rovnakého pohlavia, napríklad formou uzákonenia registrovaného partnerstva.