BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Strana Smer – sociálna demokracia si na slávnostnom sneme v bratislavskej Inchebe pripomenie v nedeľu 10. výročie svojho vzniku. „Počas svojej desaťročnej existencie sa strana Smer-SD vyprofilovala na štandardnú sociálno-demokratickú politickú silu,“ uviedol dnes pre agentúru SITA podpredseda strany Vladimír Maňka. Ten zároveň pripomenul, že Smer – SD integroval stredo-ľavú časť slovenského politického spektra a predstavuje silného súpera roztrieštenej skupine konzervatívnych politických strán. Maňka tiež vyzdvihol, že strana nebola oslabená vnútornými spormi a jej parlamentné poslanecké kluby neopustil ani jeden poslanec. „Smer – sociálna demokracia je stabilná, dôveryhodná a perspektívna a politická sila,“ vyhlásil.
Po vstupe do vládnej koalície v roku 2006 Smer-SD podľa Maňku dôsledne uplatňuje pri výkone vládnej moci politiku moderného, silného sociálneho štátu, ktorý rozumne intervenuje do ekonomických procesov. „V čase svetovej hospodárskej krízy odmietame preniesť bremeno škôd na ľudí z najslabších sociálnych skupín. Garantuje zachovanie sociálneho štandardu bez ohrozenia stability verejných financií,“ zdôraznil Maňka. V parlamentných voľbách v roku 2010 budú podľa Maňku stáť ľudia pred rozhodnutím, čo si vyberú. Smer – sociálna demokracia ponúka vyskúšanú a úspešnú cestu silného sociálneho štátu a solidarity, na druhej strane je alternatíva, ponúkaná roztrieštenou pravicou. „Je to cesta individualizmu, privatizácie a voľného trhu – cesta, ktorá doviedla svet do krízy,“ zdôraznil Maňka.
Na sneme bude 2 000 delegátov. Medzi hosťami bude predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) Jiří Paroubek a rakúsky kancelár a šéf rakúskych socialistov Werner Faymann. Na sneme premietnu krátky film z histórie strany.
Strana Smer-SD bola zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR 20. októbra 1999. Ustanovujúci snem strany sa konal 11. decembra 1999 v Stupave. Za predsedu bol zvolený Robert Fico, ktorý sa o post uchádzal ako jediný kandidát. Na post predsedu nepodali účastníci snemu nijaké iné personálne návrhy. Zo 128 hlasov získal Fico 127, jeden bol neplatný. Snem rozhodol, že predsedníctvo bude zložené z 10 členov a schválil stanovy strany. Podľa predsedu strany, bývalého člena Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Roberta Fica vznikol Smer z presvedčenia, že politika na Slovensku sa má robiť iným štýlom a spôsobom ako doteraz. Prvoradým programovým cieľom Smeru bolo nastolenie poriadku, spravodlivosti a stability. Smer sa nezaradil ani do ľavého ani do pravého politického spektra.
O rok neskôr sa 9. decembra v Košiciach konal slávnostný snem strany, na ktorom Fico opäť potvrdil, že spolupráca s HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom je pre stranu neprijateľná. „Nechceme ísť do medzinárodnej izolácie ani fiaska vládnutia. To je odkaz pre pánov Mečiara a Dzurindu“, povedal vtedy Fico. V decembri v roku 2001 delegáti II. slávnostného snemu Smeru v Bratislave schválili dokument „Tretia cesta, Slovensko a Smer“. Týmto dokumentom sa strana oficiálne prihlásila k prúdu tretej cesty a definovala tretiu cestu v slovenských podmienkach. Smer pritom nepokladá tretiu cestu za nový ideologický model, ale za novú formu vytvárania spoločenskej integrity. Je to podľa nich politika pragmatizmu a racionality, ktorá si vyžaduje preskupenie tradičných politických prúdov.
V roku 2004 delegáti slávnostného V. snemu Smeru v Bratislave odsúhlasili integráciu so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS), Stranou demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratickou alternatívou (SDA). Oficiálny názov strany je od vtedy Smer-sociálna demokracia a do loga pribudla červená socialistická ruža. V roku 2007 strana zintegrovala aj Ľavicový blok Jozefa Kalmana.
SITA