Slovenský daňový systém je podľa firiem menej istý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dane
dane Foto: danovasprava.sk

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Väčšina spoločností pôsobiacich na Slovensku vníma istotu daňového systému ako nižšiu než vo vyspelých krajinách. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, podľa ktorého vníma nižšiu daňovú istotu 59 % oslovených firiem. S názorom, že daňová istota na Slovensku je v porovnaní s ostatnými rozvinutými krajinami na zhruba rovnakej úrovni, súhlasilo 40 % opýtaných spoločností. „Hlavnými príčinami daňovej neistoty sú najmä časté zmeny a nedostatky v daňovej legislatíve a jej protichodné interpretácie,“ priblížil v piatok na tlačovej besede závery prieskumu senior manažér na oddelení daňového poradenstva Deloitte Slovensko Miroslav Tain. Zlepšiť daňovú istotu na Slovensku by pritom podľa 66 % opýtaných firiem mala pomôcť nemennosť právnych predpisov. Rovnako by firmy privítali priebežnú aktualizáciu písomných interpretácií ako aj promptné poskytovanie písomných stanovísk daňovej správy.

Jednou z oblastí na ktoré sa prieskum zameriaval bolo aj vykonávanie daňových kontrol. Viac ako 70 % spoločností podľa záverov prieskumu zaznamenalo iba jednu, prípadne nezaznamenalo žiadnu daňovú kontrolu počas uplynulých piatich rokov. Pri daňových kontrolách sa správca dane podľa firiem najčastejšie zameriaval na daň z príjmov právnických osôb a daň z pridanej hodnoty (DPH), čo sa potvrdilo vo viac ako 60 % z celkového počtu respondentov. Celkovo sa kontrolóri zameriavali skôr na vybrané oblasti než na komplexné kontroly. Jednou z najmenej kontrolovaných oblastí bolo transferové oceňovanie. Podľa Taina je však veľmi pravdepodobné, že táto oblasť bude v ďalšom období častejšie predmetom daňovej kontroly.

Drvivá väčšina respondentov, konkrétne 97 % vníma svoje vzťahy so správcom dane ako dobré, respektíve veľmi dobré. Napriek korektným vzťahom medzi správcom dane a podnikmi takmer štyri pätiny firiem, ktorým správca dane dorubil dodatočnú daň, nepoužilo podľa Miroslava Taina žiadny opravný prostriedok. Z tých firiem, ktoré tak urobili, sa však polovici aspoň čiastočne výška dodatočne vyrubenej dane znížila.

Výška daňových únikov odhalených daňovou správou v posledných dvoch rokoch rástla. Kým v roku 2007 odhalené daňové úniky predstavovali 278,8 mil. eur, v roku 2008 to bolo 380,9 mil. eur a vlani nálezy z daňových kontrol predstavovali 435,5 milióna eur. Efektivita daňových kontrol dosiahla v minulom roku podľa údajov Daňového riaditeľstva SR 59,5 %, pričom bolo vykonaných celkovo 19 820 kontrol. Ich počet tak poklesol z 24 711 v roku 2007 a 21 357 v roku 2008. Najväčší podiel na celkovej sume odhalených daňových únikov, a to 30,4,6 mil. eur, mali vlani úniky na DPH.

Prieskumu, ktorý spoločnosť Deloitte realizovala od marca do mája 2010, sa zúčastnilo 100 respondentov, vrátane pracovníkov v oblasti financií, finančných riaditeľov a daňových manažérov. Do prieskumu sa zapojili spoločnosti z rôznych ekonomických odvetví a z celého Slovenska. Takmer 70 % účastníkov prieskumu boli spoločnosti, ktoré boli súčasťou nadnárodných skupín. Vyše 85 % respondentov dosiahlo ročný obrat vo výške viac ako 10 mil. eur.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať