BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenskú delegáciu počas úvodnej časti 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) povedie prezident Andrej Kiska.
Jeho zástupcami podľa návrhu, ktorý prerokuje v stredu vláda, budú štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok a stály predstaviteľ SR pri OSN Michal Mlynár. Predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN bude slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Environmentálne záťaže
Valné zhromaždenie sa začne 12. septembra, rozprava, na ktorej sa zúčastňujú hlavy štátov a vlád, sa začne 19. septembra. Kiska vystúpi s prejavom hneď v prvý deň rozpravy ako šiesty v poradí, uvádza sa v materiáli predloženom na rokovanie vlády.
Minister Lajčák predstavil v Indii priority zasadnutia OSN a vzájomnú spoluprácu so Slovenskom
Slovensko sa zbaví ďalších environmentálnych záťaží, ktoré dlhodobo ohrozujú životné prostredie i zdravie obyvateľstva, uvádza sa to v materiáli rezortu životného prostredia, ktoré bude zodpovedné za odstránenie záťaží v štyroch lokalitách.
Ide o lokality Bratislava – Ružinov – Prístav, Kysucké Nové Mesto – NN Slovakia, Zubrohlava – kalové pole – ZŤS Námestovo a Kežmarok – bývalé kasárne. Ministerstvu obrany zostáva povinnosť sanácie environmentálnej záťaže v Jamníku – kasárne Mokraď.
Ťažba dreva na Slovensku
Ťažba dreva sa na Slovensku dlhodobo zvyšuje, pričom jedným z hlavným dôvodov je rast kalamitnej ťažby. Ministerstvo pôdohospodárstva to konštatuje v Správe o lesnom hospodárstve za rok 2016 alebo v takzvanej Zelenej správe, ktorou sa ministri tiež budú zaoberať.
Vlani sa podľa správy na Slovensku vyťažilo vyše 9,3 milióna kubických metrov dreva, čo je o necelé percento viac ako v roku 2015. Kalamitná ťažba pritom predstavovala viac ako polovicu tohto množstva. Dôvodom sú vetrové kalamity a následné premnoženie škodcov. „Napriek zvyšovaniu ťažby dreva je celkový bežný prírastok, teda objem dreva, ktorý každoročne v lesoch prirastie, trvalo vyšší než celková ťažba dreva,“ uvádza sa v správe rezortu pôdohospodárstva.
Bardejov dostane financie na výstavbu mosta v mestskej časti Dlhá Lúka. Návrh rezortu financií na uvoľnenie 300-tisíc eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa musí ešte odobriť kabinet. Celkové náklady na výstavbu nového mosta sú podľa predloženého materiálu vyše 420-tisíc eur s DPH. Mesto počíta aj s vlastnými zdrojmi v predbežnej výške viac ako 100-tisíc eur.