Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blanár
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN). Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Hlasovanie prebehlo vo štvrtok 23. mája.

Ako rezort diplomacie pripomenul, SR je vždy na strane dodržiavania medzinárodného práva a rešpektuje Chartu OSN, ako aj rozsudok Medzinárodného tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii z roku 2004 a rozsudok Medzinárodného súdneho dvora z roku 2007. Tie potvrdzujú, že v Srebrenici v roku 1995 došlo ku genocíde spáchanej jednotlivcami.

Dôvodom je zachovanie stability

SR podporuje aj dôstojné pripomínanie si obetí, no pri hlasovaní o rezolúcii sa zdržalo. Rezort diplomacie ako dôvod uviedol zachovanie stability v regióne západného Balkánu, kde je situácia v týchto chvíľach napätá.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) zdôraznil, že schválenie rezolúcie neprinesie upokojenie situácie a nie je podľa neho vhodná chvíľa na schvaľovanie takéhoto dokumentu.

Naším cieľom je zamerať sa na predchádzanie ďalšej medzietnickej eskalácie a snažiť sa prioritne presadzovať zmier a vzájomnú dôveru, ktoré ale nemôžu byť nanútené zvonku,“ uviedol Blanár a dodal, že Slovensko prispieva k udržaniu mieru a stability v západobalkánskom regióne aj slovenským kontingentom, ktorý pôsobí v mierovej operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

Podľa rezortu diplomacie by mala iniciatíva rezolúciou ustanoviť v OSN pamätný deň na obete genocídy v Srebrenici, podporiť proces vysporiadania sa s následkami tragickej minulosti a prispieť tak k budovaniu spoločnej európskej budúcnosti západného Balkánu.

Dôležitej iniciatíve nepredchádzal dialóg

Slovenská diplomacia s poľutovaním konštatuje, že tejto dôležitej iniciatíve na pôde OSN nepredchádzal celospoločenský a medzináboženský dialóg v etnicky stále hlboko rozdelenom regióne, osobitne v krajine, kde bola genocída spáchaná,“ vyhlásilo ministerstvo s tým, že v citlivej téme, akou je genocída by mala byť rezolúcia prijímaná konsenzom členských štátov, ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich rezolúciách týkajúcich sa pamiatky holokaustu a genocídy v Rwande.

Prijatie rezolúcie o genocíde v Srebrenici bez plnej zhody členských štátov OSN predstavuje historický precedens,“ vyhlásil rezort diplomacie.

Ministerstvo zdôraznilo, že SR a Bosnu a Hercegovinu spájajú priateľské vzťahy spojené s intenzívnym politickým dialógom a ekonomickou spoluprácou vrátanie úspešných slovenských investícii. SR súčasne aktívne podporuje európske integrácie štátov západného Balkánu a podporuje rozhodnutie otvoriť prístupové rokovanie s Bosnou a Hercegovinou.

Rezolúcia však svojim politickým odkazom podľa ministra Blanára neprispieva k zmierneniu napätia v tomto regióne ani k podpore jeho smerovania do EÚ. „Naopak, v aktuálnej situácii bude mať negatívny dopad,“ uzavrel Blanár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie Európska úniaICJ Medzinárodný súdny dvorMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROrganizácia Spojených národov (OSN)SMER-SD