WASHINGTON 29. októbra (WEBNOVINY) – Najlepšie podmienky na podnikanie boli vlani v Singapure, najväčší pokrok v reformách zaznamenala Ukrajina.
Vyplýva to z aktuálnej správy Doing Business 2014, ktorú zverejnila v pondelok Svetová banka (SB). Singapur sa na čele rebríčka udržal ôsmy rok za sebou.
Ďalšie popredné priečky patria Hongkongu, Novému Zélandu a Spojeným štátom americkým. Slovenská republika si pohoršila o šesť priečok, keď klesla na 49. miesto.
Slovensko podľa SB vlani zaznamenalo zlepšenie v dvoch oblastiach, ktorými sú zahraničný obchod a prístup k elektrickej energii.
V šiestich kategóriách si krajina pohoršila, pričom najväčší prepad zaznamenala v kategórii zakladanie firiem, a to o 28 priečok na 108. miesto.
Štúdia Doing Business 2014 hodnotí 189 krajín na základe desiatich kritérií, akými sú napríklad podmienky pre zakladanie a rušenie firiem, dostupnosť úverov, cezhraničný obchod alebo platenie daní.
Štúdia neskúma všetky aspekty podnikateľského prostredia, ktoré môžu mať dopad na firmy a investorov. Svetová banka napríklad v porovnaní krajín nevyhodnocuje bezpečnostnú situáciu, makroekonomickú stabilitu, korupciu, kvalifikáciu pracovnej sily alebo stabilitu finančných systémov.
Podľa niektorých politikov a mimovládnych organizácií sú hodnotenia v rebríčku Doing Business zavádzajúce, subjektívne, alebo neprimerane zdôrazňujú odbúravanie byrokracie v podnikaní na úkor zamestnancov.
Krajiny ako Čína, ktorá skončila tento rok na 96. mieste, zase ratingy kritizujú, pretože podľa nich znevýhodňujú rýchlo rastúce rozvíjajúce sa ekonomiky, uviedla agentúra Reuters . „Doing Business nie je o menšej regulácii, ale o lepšej regulácii,“ zareagovala v aktuálnej správe Svetová banka.
Miškov pripisuje zhoršenie Ficovi
Exminister hospodárstva Juraj Miškov pripisuje zhoršenie postavenia Slovenska predovšetkým politike vlády Roberta Fica.
„Tak, ako sa väčšina krajín na svete snaží zlepšiť podnikateľské prostredie a uľahčiť podnikanie, tak vláda Roberta Fica ide presne opačným smerom. Všetko komplikuje, predlžuje a predražuje,“ povedal Miškov.
Ako dodal, kým na Slovensku trvá založenie firmy 18 a pol dňa a vyžaduje si to sedem právnych úkonov, na Novom Zélande založenie podniku trvá menej ako jeden deň.