Slovensko sa postará o stovky migrantov z rakúskeho tábora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
Prvých 50 migrantov presunú na Slovensko ešte v júli. Foto: SITA/AP

LUXEMBURG/VIEDEŇ/BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Dohodu o presídlení 20-tisíc utečencov uznaných Organizáciou Spojených národov do Európy prinieslo neformálne stretnutie ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, ktoré sa vo štvrtok konalo v Luxemburgu. Slovensko na ňom zastupoval šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

Otázku rozdelenia ďalších 40-tisíc migrantov, ktorí hľadajú útočisko v Grécku a Taliansku, sa však definitívne nepodarilo vyriešiť kvôli „odporu“ viacerých krajín. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziéra. Aj keď ten, podobne ako jeho francúzsky rezortný kolega Bernard Cazeneuve, konkrétne krajiny nemenoval, z kruhov Rady EÚ podľa DPA preniklo, že blokujúcimi štátmi sú Rakúsko a Španielsko. Hovorca rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej to však nepotvrdil a označil to za nepravdivú informáciu bez toho, aby špecifikoval, koľko migrantov chce jeho krajina prijať.

Nemecko prijme viac ako malo podľa kvót

Viaceré štáty, vrátane všetkých krajín Vyšehradskej štvorky, sa nedávno jednoznačne postavili proti návrhu Európskej komisie, ktorý predpokladal zavedenie záväzných kvót na prijatie migrantov pre jednotlivé členské štáty. Toto zamietnuté riešenie má teraz alternatívu v podobe dobrovoľných prísľubov jednotlivých členských štátov, ktoré však predbežne ešte nie sú kompletné a tak ani dostatočné. Nemecko mieni prijať 9000 utečencov z Grécka a Talianska, čo je o niečo viac ako predpokladala zamietnutá kvóta Európskej komisie (8763), ako aj ďalších 3100 z táborov pri sýrskych hraniciach.

Francúzsko oznámilo, že prijme 6752 utečencov, čo presne zodpovedá návrhu Európskej komisie, ako aj 2375 osôb z táborov pri sýrskych hraniciach. „Solidarita znamená aj spoločnú zodpovednosť,“ vyhlásil francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve. Útočisko sýrskym kresťanom ponúkla už skôr poľská vláda, v uplynulých dňoch sa k podobnému kroku prihlásila aj Praha a Bratislava.

Estónsko prijme 150-200 utečencov, pričom uprednostní takých migrantov, ktorí sa už nachádzajú na území Európskej únie, ide predovšetkým o rodiny, ženy – obete mučenia – alebo maloletých. Informovalo o tom internetové vydanie denníka Postimees s odvolaním sa na ministra vnútra Hanna Pevkura. Definitívny počet utečencov, ktorí nájdu útočisko v Estónsku, bude však známy až po mimoriadnom rokovaní ministrov vnútra členských štátov Európskej únie plánovanom na 20. júla.

Ďalšia pobaltská republika Litva chce prijať 85 z 20-tisíc utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v táboroch mimo Európy. Uviedla to agentúra ELTA s odvolaním sa na námestníka litovského ministra vnútra Elvinasa Jankevičiusa. Lotyšsko už v uplynulých dňoch oznámilo, že je v priebehu dvoch nasledujúcich rokov pripravené prijať 250 utečencov. Rozhodla o tom tamojšia vláda pod vedením premiérky Laimdoty Straujumovej, aj keď iba hlasmi dvoch z troch koaličných strán. Pravicovo-konzervatívna Národná aliancia toto rozhodnutie nepodporila.

Slovensko zvýši humanitárny transfer

Slovensko je nateraz ochotné prijať na svojom území v nasledujúcich dvoch rokoch stovky migrantov, predovšetkým v rámci tzv. humanitárneho transferu, ktorý poskytuje už od roku 2008. Kým doposiaľ Slovensko pripravovalo ročne 300 utečencov na presun do cieľovej krajiny, tento rok by ich mohlo byť už 500, rovnako aj budúci rok. Títo migranti na území SR neostanú, najčastejšie mieria do Spojených štátov amerických.

Azyl by Slovensko mohlo poskytnúť kresťanským rodinám zo Sýrie, a to v spolupráci s cirkevnými charitatívnymi organizáciami. Minister vnútra Robert Kaliňák minulý týždeň odhadol, že by mohlo ísť o 100 ľudí. Tento dobrovoľný záväzok Slovenska pri riešení migračnej krízy v Európe by sa však mohol ešte zvýšiť. Ministerstvo zahraničných vecí vstúpilo do rokovania s cirkvami a tretím sektorom o ich pomoci. Po stredajšom rokovaní vlády SR to oznámil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Slovensko však dočasne prijme aj 500 migrantov z aktuálne preplneného zariadenia v rakúskom Traiskirchene. Bilaterálnu dohodu o tomto riešení oznámilo vo štvrtok vo Viedni rakúske ministerstvo vnútra. Jeho šéfka Johanna Miklová-Leitnerová dospela k dohode v stredajšom telefonáte so slovenským rezortným partnerom, ktorý informáciu potvrdil s tým, že obe krajiny budú náklady na starostlivosť o migrantov znášať spoločne.

Robert Kaliňák pre agentúru APA v tejto súvislosti uviedol, že týmto krokom sú kapacitné možnosti Slovenska vyčerpané.

Nie všetky krajiny však už oznámili svoje postoje ohľadne migrantov. Niektoré sa do pomoci týmto ľuďom nechcú zapojiť vôbec, napríklad Veľkí Británia.

Po skončení procesu sa vrátia do Rakúska

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor ministerstva, azylanti budú od začiatku až do konca v rakúskom azylovom procese v prítomnosti rakúskych úradníkov. Po skončení azylového procesu sa opäť vrátia do Rakúska. Tieto osoby podľa ministerstva na Slovensku zostať nechcú, ale ani nesmú, pretože ide o rakúsky azylový proces, sú v rakúskej jurisdikcii. Podľa ministerstva ide o krátkodobú výpomoc v podobe ubytovacích priestorov počas trvania humanitárnej krízy.

„Ide o podobný proces, ako je humanitárny transfer, ktorý Slovensko robí roky. Aj v prípade humanitárneho transferu, aj v prípade terajšej výpomoci Rakúsku je od začiatku procesu jasná cieľová krajina azylantov,“ uvádza sa v stanovisku rezortu vnútra.

Prvých 50 migrantov presunú na Slovensko ešte v júli, ďalších 200 má nasledovať v auguste a zvyšných 250 v septembri. Krajiny by mali náklady na starostlivosť o migrantov podľa Kaliňáka znášať spoločne. Agentúra APA uviedla, že podľa údajov rakúskeho ministerstva vnútra sa predpokladá umiestnenie migrantov v Gabčíkove, a to v budove patriacej Technickej univerzite v Bratislave.

Rakúske ministerstvo vnútra označuje presun migrantov za pilotný projekt, pričom ráta s rozšírením jeho trvania na dva roky. „Je to malý krok, ale výrazný signál solidarity,“ cituje APA ministerku Miklovú-Leitnerovú.

Prístup Viedne k utečencom prirovnali k úschovni batožiny

Dohoda o presune stoviek migrantov z Rakúska na Slovensko vo štvrtok vyvolala ostrú kritiku zo strany ľudskoprávnych organizácií a rakúskych politikov. Generálny tajomník rakúskej pobočky organizácie Amnesty International (AI) Heinz Patzelt sa pre verejnoprávny rozhlas ORF vyjadril, že zverejnený zámer v ňom vyvoláva „zhnusenie a zdesenie“. Hovorkyňa opozičnej strany Zelených Alev Korunová postup vlády odsúdila slovami, že „neoliberálnu logiku, podľa ktorej musí byť všetko čoraz lacnejšie, teraz už nezastavia ani ľudské práva“, uviedla agentúra APA.

Patzelt v programe rozhlasovej stanice Ö1 kritizoval predovšetkým výrok rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej, že toto riešenie bude pre Rakúsko „v konečnom dôsledku lacnejšie“ a dodal, že Viedeň pristupuje k utečencom, akoby išlo o „úschovu batožiny“. Rakúsko by pritom dokázalo nájsť možnosti, ako migrantov dôstojne ubytovať, citovala Patzelta agentúra APA.

Korunová sa vo svojom vyhlásení zmienila o „azylovom dampingu v Európe“ a spýtala sa, či budú Rakúšania ľudí hľadajúcich útočisko odsúvať „ďalej na okraj EÚ, ak sa objaví ešte ‚lacnejšia‘ krajina, ako je Slovensko“. Vyjadrila tiež presvedčenie, že plán odsunu je v rozpore s rakúskym azylovým právom.

Bernd Wachter, generálny tajomník humanitárnej organizácie Caritas Österreich, podľa APA na jednej strane víta každú príležitosť na zlepšenie podmienok v azylovom centre Traiskirchen, ohlásený plán však nepovažuje za trvalé riešenie.

Polícia situáciu na hraniciach zvláda

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Kaliňák sa tiež vyjadril k situácii na hraniciach v súvislosti s prílevom migrantov, ktorá nie je podľa neho taká, aby sme potrebovali pomoc vojakov. „V celku s našimi kapacitami stíhame. Keby sa situácia zásadným spôsobom dramatizovala, tak by sme mohli aj takéto opatrenie urobiť,“ uviedol pre agentúru SITA. Podľa Kaliňáka rezorty vnútra a obrany dobre spolupracujú. Pri strážení hraníc ide skôr o efektivitu ako o demonštráciu sily, dodal.

Minister obrany Martin Glváč uviedol, že už pred rokom sa uskutočnilo na východnom Slovensku spoločné cvičenie s Českou republikou a aj ministerstvom vnútra. Simulovali sme situácie spojené s migrantmi, vytvorili sme aj stanový tábor, dodal. Minister obrany pripomenul, že treba byť pripravený na prílev migrantov nielen z juhu ale aj z východu a zároveň nezabúdať na pomoc Ukrajine.

Vojakov preverí cvičenie

Aj keď polícia podľa ministra vnútra zatiaľ zvláda nápor migrantov, minister obrany nariadil náčelníkovi generálneho štábu Milanovi Maximovi preveriť na cvičení pripravenosť jednotiek a zariadení ozbrojených síl plniť si asistenčné úlohy v prípade požiadaviek zo strany ostatných orgánov štátnej správy. Informácia je zverejnená na stránke Ozbrojených síl SR. Súčinnosť zložiek ministerstva vnútra a obrany v prípade masívneho prílevu utečencov by malo preveriť cvičenie, ktoré sa uskutoční na koncom mesiaca v Nitrianskom kraji.

V priestoroch kasární v Nitre bude zriadený záchytný utečenecký tábor, v ktorom si preveria postupy pri evidencii, poskytnutí prvotnej starostlivosti, ako aj zvládaní zabezpečenia poriadku medzi rôznymi zložkami participujúcimi na tejto činnosti. Okrem toho si vojaci chcú precvičiť spoločné hliadkovanie na zelenej hranici a činnosť pri zásahu voči prevádzačom, ako aj poskytnutie pomoci skupine utečencov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčMiroslav LajčákRobert Kaliňák