Slovensko podporuje každé úsilie, ktorého cieľom je obmedziť terorizmus, tvrdí Lajčák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) – Vzťahy medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE) zažívajú za posledné roky renesanciu, ktorá sa prejavila aj podpismi rôznych dohôd, napríklad o leteckých službách či zamedzení dvojitého zdanenia. Priestor na zlepšenie vzťahov je v obchodnej oblasti, ako aj medziľudských kontaktoch.

Vyplýva to zo slov ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na dnešnej tlačovej besede po stretnutí so svojím kolegom zo Spojených arabských emirátov. Šejk Abdalláh bin Zajd al Nahján bol na historicky prvej návšteve Slovenska, pričom diskusii dominovala téma krízy na Blízkom východe.

Cieľom je zastaviť financovanie

Ministri sa detailne venovali kríze na Blízkom východe. „Spojené arabské emiráty sú krajinou, ktorá požíva veľký rešpekt v medzinárodných vzťahoch, majú veľký vplyv a zohrávajú konštruktívnu úlohu v regióne, ktorý nie je jednoduchý,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Pokiaľ ide o krízu s Katarom, Slovensko podľa Lajčáka podporuje každé úsilie, ktorého cieľom je obmedziť terorizmus a zastaviť financovanie teroristických aktivít. Okrem toho hovorili napríklad aj o situácii v Sýrii, Iráne, ale aj o situácii medzi Izraelom a Palestínou.

Podľa Lajčáka je priestor na zlepšenie medziľudských kontaktov. „Emiráty sú čoraz populárnejšou destináciou pre našich turistov. Často na pobreží stretneme viacero známych, než ich stretneme tu v Bratislave. Ponúkol som, aby sme podporili to, že keď naši ľudia idú naberať farbu a formu na krásne pobrežia Emirátov, zároveň máme záujem, aby ich občania prišli do našich kúpeľov, aby skvalitňovali svoju vnútornú krásu a zdravie,“ povedal Lajčák s tým, že okrem toho má Slovensko záujem rozvinúť spoluprácu v oblasti ako vzdelávanie a výmenné pobyty študentov či zdravotníctve.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že po znovuotvorení zastupiteľského úradu SR v Abú Zabí v decembri 2013 nadobudli kontakty novú dynamiku. „Ťažko si vybaviť nejakú inú krajinu, s ktorou by sme urobili tak veľa za tak krátky čas,“ dodal Lajčák. Informoval, že onedlho príde do Bratislavy aj minister vnútra SAE.

Katar nedodržal dohody

Šejk sa venoval najmä otázkam súvisiacim s Katarom. Na otázky novinárov uviedol, že Spojené arabské emiráty netrápi, že Katar podpísal v utorok s USA dohodu o boji proti financovaniu terorizmu. Argumentoval, že s krajinami, ktoré sú s Katarom teraz v konflikte (Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn) podpísal Katar v 90. rokoch dve dohody, ale ani jednu nedodržal. Podľa ministra zo SAE musí Katar urobiť veľa krokov na to, aby získal späť dôveryhodnosť. Trvá na tom, že Katar podporuje teroristické skupiny a hlasy, ktoré šíria nenávisť.

Od dnešného stretnutia štyroch ministrov zahraničných vecí v Saudskej Arábii s americkým ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom očakáva, že stretnutie môže priniesť uvoľnenie napätia, alebo riešenie problému. „Myslíme si, že zníženie napätia sa stane, ale to len odkladá problém, to bude znamenať, že problém sa bude zväčšovať v budúcnosti,“ pokračoval šejk.

Terorizmus im ublížil

To, či jedna zo štyroch krajín, konkrétne Saudská Arábia, nepodporuje alebo nepodporovala terorizmus, nechcel Abdalláh bin Zajd al Nahján komentovať. Zdôraznil však, že terorizmus im ublížil a priznal, že každá krajina, či už Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn, USA, alebo aj Európska únia, urobila v minulosti chyby, napríklad tým, že podporovali mudžahídov v Afganistane.

„Ak si začneme vyčítať jednotlivé momenty, nič to nevyrieši,“ dodal. Ako na záver na margo krízy s Katarom dodal, štyri krajiny na Blízkom východe nežiadajú od Kataru nič viac, ako žiadajú sami od seba.

Prerušili všetky spojenia

Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn obvinili Katar z podpory extrémistických skupín. Pre spor prerušili s maličkým púštnym štátom všetky vzdušné, vodné i pozemné spojenia. Katar ich obvinenia odmieta. Tillerson by sa mal s predstaviteľmi všetkých štyroch štátov stretnúť v Džidde.

Uvedené krajiny 5. júna prerušili diplomatické styky s Katarom, zakázali mu prístup do ich vzdušného priestoru i k prístavom a uzavreli hranicu so Saudskou Arábiou – jedinú, ktorú má krajina na súši. Katar obvinili z podpory teroristických skupín po celom Blízkom východe a kritizovali jeho väzby s Iránom. Neskôr krajine predostreli zoznam trinástich požiadaviek, po ktorých splnení sú ochotní ukončiť blokádu.

Katar obvinenia z podpory extrémistov odmieta a vzťahy s Iránom obhajuje tým, že sa delia o obrovské podmorské zásoby zemného plynu. Zároveň sa už skôr vyjadril, že podmienky, ktoré krajiny stanovili, ako napríklad zastaviť vysielanie panarabskej spravodajskej televízie al-Džazíra, uzavrieť turecké vojenské základne na svojom území, ukončiť diplomatické styky s Iránom či „zaplatiť kompenzácie za straty na životoch a majetku, ktoré v uplynulých rokoch spôsobila katarská politika“, zasahujú do jeho suverenity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák