BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Na historicky prvú návštevu Slovenska pricestuje v stredu, 16. septembra, prvá dáma Nigérijskej federatívnej republiky Hajie Turai Musa Yar´Adua. V prezidentskom paláci ju prijme manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová. Prvé dámy si spoločne prezrú aj hlavné mesto Bratislavu. Hajie Turai Musa Yar´Adua je prvou manželkou prezidenta niektorej z afrických krajín, ktorá navštívi Slovensko. Agentúru SITA o tom informovala Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.
Prvé dámy síce podľa Ballekovej rozdeľujú dva kontinenty, no spájajú ich podobné ciele. Obe sa snažia pomáhať cez svoje nadácie. Témou spoločných rozhovorov prevej dámy Slovenska a Nigérie preto bude aj vzdelávanie či odovzdávanie si vzájomných skúseností.
Nigéria patrí k najväčším a najvýznamnejším krajinám subsaharskej Afriky. Aktivity prvej dámy Nigérie v oblasti sociálnej práce sú preto príkladom aj pre ostatné africké krajiny. Angažuje sa v miestnych dobročinných charitatívnych programoch. Hajie Turai Musa Yar´Adua je zakladateľkou nadácie Women and Youth Empowerment Foundation, ktorá sa snaží o zlepšenie postavenia žien a mládeže v africkej spoločnosti. Snaží sa o zlepšovanie života žien a mládeže v africkej spoločnosti, bojuje proti chudobe, za vzdelávanie dievčat, či za zlepšovanie zdravotnej starostlivosti v Nigérii. Úlohy prvej dámy si plní popri materských povinnostiach. Má sedem detí, päť dievčat a dvoch chlapcov. Zaujímavosťou je, že prvá dáma Nigérie krajinu reprezentuje v originálnych afrických kostýmoch. Hajie Turai Yar´Adua je manželkou súčasného nigérijského prezidenta a niekdajšieho guvernéra federálneho štátu Katsina Umaru Yar´Adua, prvou dámou krajiny je od roku 2007.
Slovensko ako členská krajina EÚ venuje pozornosť rozvojovej pomoci aj pre krajiny Afriky. Na roky 2009 až 2013 boli medzi adresátov našej rozvojovej pomoci zaradené krajiny: Keňa, Etiópia a Sudán. Slovenská rozvojová pomoc pomáha pri riešení globálnych problémov akými sú chudoba, smrteľné epidémie a choroby a znečisťovanie životného prostredia. Zameriava sa okrem iného aj na pomoc v prístupe na trhy pre drobných výrobcov najmä umeleckých predmetov, podporuje podnikanie vidieckych žien, rozvoj ošetrovateľstva, pôrodnú asistenciu a komunitné zdravotníctvo. Tiež sa venuje prevencii prenosu HIV vírusu z matky na dieťa, rozvoju ochrany zdravia a zdravotníctva, alebo aj obmedzeniu šírenia AIDS a ďalším cieľom.
SITA