Slovensko by malo mať k Visegrádskej štvorke (V4) pragmatický postoj. Myslia si to podpredseda parlamentu Martin Klus (SaS) a predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová (Dobrá voľba). Slovensko môže mať podľa Klusa vďaka V4 silnejší hlas v Európskej únii (EÚ). Cséfalvayová zase upozorňuje, že niektoré z krajín V4 sa vymykajú základným hodnotám, ktoré by mali krajiny EÚ dodržiavať.
Idú proti hodnotám a pravidlám
Podľa predsedníčky zahraničného parlamentného výboru je podstatné udržiavať so svojimi susedmi dobré vzťahy. Stredoeurópskemu zoskupeniu však vyčíta, že postupuje často nekonštruktívne.
„Samotnú V4 by sme v prvom rade mali využívať ako efektívnu platformu tam, kde je to prínosné, najmä na preklenovanie rozdielov medzi starými a novými členskými štátmi EÚ,“ vysvetľuje Cséfalvayová.
Stretnutie predstaviteľov krajín Visegrádskej štvorky prinesie do Bratislavy dopravné obmedzenia
Upozorňuje ale na to, že niektoré krajiny visegrádu sa vymykajú základným hodnotám EÚ. „V poslednom období sme svedkami trendov v niektorých krajinách V4, ktoré idú proti hodnotám a pravidlám európskeho klubu, do ktorého sme v roku 2004 spoločne a dobrovoľne vstúpili,“ upozornila.
Máme spoločné témy
Podľa Klusa je dôležité vo V4 hľadať to, čo nás spája, a nie, čo nás rozdeľuje. Dodáva, že pre Slovensko je výhodné, že geografická poloha nám umožňuje byť súčasťou bloku krajín visegrádu, ale vďaka tomu, že Slovensko je hlbšie integrované v európskych štruktúrach, má blízko aj ku svojim západným partnerom.
„S ostatnými krajinami, obzvlášť eurozóny, máme potom zase iné dôležité spoločné témy, pri ktorých je celkom prirodzené, že sú nám potom dokonca bližšie ako naši susedia. Túto našu výhodu byť blízko obom musíme pragmaticky využívať čoraz častejšie,“ vysvetlil Klus.
Visegrádska štvorka je od roku 1993 spoločenstvo štyroch stredoeurópskych štátov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska, pôvodné založené 15. februára 1991 tromi štátmi, z ktorých jedným bolo dnes už neexistujúce Československo. V4 je častým terčom kritiky EÚ. Poľsko a Maďarsko dokonca čelia žalobe zo strany Európskej komisie pre nedodržiavanie princípov právneho štátu. Krajiny V4 sú jednotné pri téme akéhokoľvek prerozdelenia migrantov, dlhodobo ho odmietajú.