Slovensko má veľkú šancu stať sa lídrom v zavedení umelej inteligencie do konkrétnych oblastí, tvrdí Pellegrini – VIDEO, FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Akčný summit o umelej inteligencii
Zľava: Prezident SR Peter Pellegrini a generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulay počas stretnutia pri príležitosti 3. Globálneho akčného samitu o umelej inteligencii - artificial intelligence (AI) Action Summit v Paríži vo Francúzsku. Francúzsko, Paríž, 11. február 2025. Foto: SITA/Kancelária prezidenta
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko by mohlo byť lídrom v zavedení a používaní umelej inteligencie v konkrétnych oblastiach života. Uviedol to prezident Peter Pellegrini, ktorý sa zúčastnil na treťom Globálnom akčnom samite o umelej inteligencii v Paríži. Podotkol, že nie vždy sú úspešní len tí, čo vyvíjajú riešenia, ale častokrát sú úspešní tí, ktorí ich reálne začnú ako prví používať.

Riešili etické a bezpečnostné otázky

Na samite v utorok 11. februára tak diskutovali prezidenti, premiéri, zástupcovia technologických spoločností a medzinárodných organizácií. Hovorili o tom, aké sú možnosti používania umelej inteligencie v praktickom živote a štátnej správe. Ako informovala Kancelária prezidenta SR, poukázali aj na potrebu riešenia etických či bezpečnostných otázok, ktoré umelá inteligencia môže priniesť.

Pellegrini je názoru, že je dôležité, aby Slovensko a nezaostávali. „Slovensko je malá, flexibilná a dynamická krajina, ktorá sa vie rýchlejšie adaptovať na výzvy novej doby. Mali by sme si zachovať naše dobré meno a byť miestom, kde sa testujú a používajú tie najmodernejšie technológie,” povedal prezident a pripomenul, že práve na Slovensku sa prvýkrát na svete zaviedli bezkontaktné platby platobnou kartou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bolo to opäť Slovensko, kde veľkí operátori prišli testovať vtedajšie 3G a 4G siete,“ dodal prezident s tým, že nie sú úspešní len tí, čo riešenia vyvíjajú, ale často aj tí, ktorí ich začnú prví používať.

Veľká šanca pre Slovensko

Mohli by sme byť premiantami zavedenia umelej inteligencie v konkrétnych oblastiach. To by mohla byť veľká šanca pre Slovensko,” vyhlásil Pellegrini. V tejto súvislosti podotkol, že je potrebná nielen podpora vedy, výskumu a inovácií, ale aj používanie a zavádzanie umelej inteligencie a nových technológií v bežnom živote.

Prezident súčasne informoval o svojom zámere usporiadať okrúhly stôl v Prezidentskom paláci. Témou by boli moderné technológie a umelá inteligencia, a to za účasti predstaviteľov veľkých technologických spoločností a odborníkov, cez zástupcov dotknutých rezortov až po tých, ktorí vedia prijímať rozhodnutia.

Je nevyhnutné, aby sme najskôr AI zacielili na konkrétne oblasti v štáte a následne prišli k vytvoreniu systému a používaniu tohto fenoménu v praxi,” povedal Pellegrini.

Jednou z týchto oblastí by podľa neho mohlo byť zdravotníctvo. Ako vysvetlil, sú tu systémy ako e-zdravie či e-recept, ktoré spracúvajú veľké množstvo dát. S nasadením AI by sa ich používanie mohlo zefektívniť. Absolútna bezpečnosť použitých dát by pritom bola garantovaná.

AI nemá nahradiť ľudí

Ďalšou oblasťou by podľa prezidenta mohli byť financie. AI by tak mohla byť užitočná napríklad pri kontrole finančných prostriedkov čerpaných zo štátneho rozpočtu alebo pri znižovaní regionálnych rozdielov.

Umelá inteligencia však nemá nahradiť ľudí, ale má nám pomôcť vykryť určité nedostatky, kde sa nevieme pohnúť vpred. Jej regulácia je dôležitá, ale aj to musí mať nejaký rámec, aby sme dané prostredie nepreregulovali. Na druhej strane musíme byť neustále iniciatívni vo vývoji aj pri používaní moderných technológií priamo v našich životoch,” doplnil Pellegrini.

Prezident sa v Paríži stretol aj s viceprezidentkou pre AI spoločnosti Microsoft Natashou Crampton a navštívil sídlo UNESCO, kde rokoval s generálnou riaditeľkou Audrey Azoulay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Audrey AzoulayPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Európska úniaKancelária prezidenta SRMicrosoftUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru