BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Slovensko si v posledných rokoch v boji proti obchodovaniu s ľuďmi výrazne polepšilo. Podľa výsledkov správy americkej vlády Slovensko v trojstupňovom rebríčku postúpilo z druhého miesta na „jednotku“. Dnes to vyhlásil veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick. Pozitívne v tomto smere zhodnotil činnosť ministerstva vnútra.
Slovenský minister vnútra Daniel Lipšic zdôraznil, že ľudia, ktorí trestnú činnosť obchodovania s ľuďmi vyvíjajú, majú aj po dolapení veľakrát lepšie podmienky ako ich obete.
„Obchodníci s ľuďmi, pokiaľ sú trestne stíhaní, … majú častokrát dobrých advokátov,“ povedal Lipšic. Podľa jeho slov je dôležité, aby aj obete týchto trestných činov boli chránené. Ministerstvo vnútra preto vytvorilo komplexný program starostlivosti o obete. Program zahŕňa finančnú podporu, právne poradenstvo, zdravotnú starostlivosť či rekvalifikačné kurzy. Ako dodal Lipšic, obchod s ľuďmi je závažný zločin proti ľudskej dôstojnosti, ktorý vytvára z ľudí nevoľníkov.
„Ďalším významným krokom smerujúcim k zefektívneniu boja proti tomuto druhu kriminality je schválenie grantu pre MV SR zo strany Európskej komisie vo februári, týkajúceho sa projektu prevencie a rozšíreného harmonizovaného systému zberu dát o obchodovaní s ľuďmi,“ konštatoval dnes štátny tajomník rezortu vnútra Maroš Žilinka. Hodnota projektu je 150-tisíc eur, nový systém by mal vytvoriť podmienky pre zostavenie databázy obetí aj páchateľov v elektronickej podobe.
Významný posun Slovensko zaznamenalo aj podľa vedúcej Medzinárodnej organizácie pre migráciu Zuzany Vatráľovej. „Za sedem, osem rokov urobilo Slovensko obrovský krok vpred, v porovnaní s inými krajinami, ktoré podobné systémy budovali… celé desaťročia, sa Slovensko k rozvinutému systému boja proti obchodovaniu s ľuďmi dostalo vo veľmi krátkej dobe,“ podotkla Vatráľová. Ako uzavrela, „obchodovanie s ľuďmi sa nám na Slovensku ako-tak darí zvládať“.
O šokujúcich prípadoch moderného otroctva sa dočítate aj v:
Slováci sa stávajú obeťami novodobého otroctva
Nútili 13-ročnú k prostitúcií, aby mali na drogy