BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko od roku 2003 dáva na oficiálnu rozvojovú pomoc viac ako 60 miliónov ročne, za desať rokov je to teda vyše 600 miliónov eur.
Celkový počet bilaterálnych rozvojových projektov, ktoré doposiaľ Slovensko robilo, dosiahol 382. Uvádza to rezort diplomacie v Situačnej správe o ochrane ľudských práv v SR pre potreby 2. kola univerzálneho periodického hodnotenia Rady OSN pre ľudské práva.
Od minulého roku sa slovenská rozvojová spolupráca zameriavala na postupné znižovanie počtu prioritných krajín. Pomoc sme poskytovali Keni, Južnému Sudánu a Afganistanu ako programovým krajinám s dlhodobou spoluprácou.
Pomáhali sme tiež krajinám západného Balkánu (Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Srbsko), krajinám Východného partnerstva EÚ (Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina) a krajinám Južného partnerstva (Tunisko, Egypt).
„Základné sektorové priority slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci boli v hodnotenom období cielené na budovanie demokracie, rozvoj infraštruktúry (zdravotníctvo, vzdelanie), ochranu prírody, klimatické zmeny a rozvoj pôdohospodárstva,“ píše sa v správe.
Okrem základných sektorových priorít Slovensko podporovalo aj prierezové priority zamerané na rodovú rovnosť a dobrú správu vecí verejných. „Všetky programy aj konkrétne projekty oficiálnej rozvojovej pomoci SR automaticky podporujú jednotlivé alebo viaceré aspekty ochrany a dodržiavania ľudských práv v partnerských krajinách“.