BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Prvoradým cieľom Slovenska vo verejných financiách by malo byť dodržanie rámcov stanovených v tohtoročnom rozpočte a stlačenie deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu.
Konštatuje to Európska komisia vo svojej novej správe o verejných financiách krajín eurozóny.
Po dosiahnutí tohto cieľa by sa potom krajina mala sústrediť na štrukturálne zmeny vo verejných financiách tak, aby sa podarilo dosiahnuť strednodobé konsolidačné ciele do roku 2017.
Komisia preto Slovensku odporúča vyhnúť sa v ďalšom období škrtom, ktoré by podkopávali hospodársky rast a zvýšiť úsilie v zlepšovaní efektívnosti verejných výdavkov. „V nadväznosti na prijatú reformu penzijného systému sa odporúča ďalej zlepšovať dlhodobú udržateľnosť verejných financií znižovaním deficitu financovania verejného dôchodkového systému a zvyšovaním efektívnosti v zdravotníctve,“ konštatuje sa v správe, ktorá bola zverejnená v piatok.
Komisia si však ani tentoraz neodpustila poznámku, že dodržanie tohtoročnej plánovanej konsolidácie verejných financií nemusí byť samozrejmosťou.
Za riziko označuje najmä to, že významná časť konsolidačných opatrení stojí v tomto roku na pleciach samospráv, na ktorých hospodárenie nemá štát priamy dosah. A samosprávy už v minulosti niekoľkokrát ukázali, že vedia míňať viac, ako by mali. „Dosiahnutie cieľa tak môže byť v ohrození,“ konštatuje sa v správe.
Na druhej strane správa poukazuje aj na významnú konsolidáciu verejných financií z posledných rokov, keď ešte v roku 2010 predstavoval schodok 7,7 % hrubého domáceho produktu. „Vďaka významnému konsolidačnému úsiliu a vzhľadom na súčasné očakávania, Slovensko je na ceste ku korekcie nadmerného deficitu,“ konštatuje komisia. Vníma však aj spôsob, akým sa Slovensko k tejto redukcii schodku dopracovalo a upozorňuje, že táto cesta nie je dlhodobo udržateľná.
Významná časť konsolidácie totiž od roku 2011 spočívala aj v znižovaní verejných výdavkov, čo podľa komisie nie je udržateľné a ani žiaduce podobne, ako využité jednorazové opatrenia. „Nastávajúca konsolidácia a proces konsolidácie bude musieť zabezpečiť výdavky oblasti podporujúce hospodársky rast, ako sú vzdelávanie, inovácie a dopravná infraštruktúra“, uvádza sa v správe.