Slovenským veterinárnym lekárom a vedcom sa podarilo vyvinúť a otestovať účinnú liečbu babeziózy. Ide o závažnú a potenciálne život ohrozujúcu infekciu psov, ktorú prenášajú kliešte.
Ako priblížila hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, liečba spočíva v podávaní kombinácie troch liečiv.
Psom nasadili kombinovanú liečbu
Nová liečba, ktorá úspešne eliminovala parazitémiu – prítomnosť parazitov v krvi u psov chronicky infikovaných, jednobunkovým krvným parazitom Babesia gibsoni – pôvodcom babeziózy je výsledkom spolupráce vedkýň z Parazitologického ústavu SAV a veterinárnych lekárov z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
„Psom bola nasadená kombinovaná liečba, ktorá upravila hematologické a biochemické parametre u infikovaných zvierat na referenčné rozmedzie už za 14 dní a až do 720. dňa po zahájení liečby sme u psov nezistili žiadne relapsy (návraty) ochorenia. Zároveň sme počas liečby a následného monitorovania nezaznamenali žiadne zjavné nežiaduce účinky novo vyvinutej terapie,“ vysvetlila Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu SAV.
Používalo sa mnoho liekov
Parazitologička podotkla, že doteraz sa v liečbe babeziózy psov používalo mnoho liekov, ale úplné odstránenie parazitémie nebolo dokázané. Dodala, že okrem toho sa pozorovali časté recidívy a počas liečby sa vyskytovali nežiaduce účinky.
Gáliková uviedla, že babezióza psom môže spôsobiť anémiu. „V Európe je za najbežnejší parazit zodpovedný za toto ochorenie považovaná Babesia canis. V roku 2016 bol však na Slovensku identifikovaný aj ďalší pôvodca babeziózy – parazit Babesia gibsoni, spôsobujúci závažnejšiu, chronicky prebiehajúcu formu ochorenia, na ktorú terapia používaná proti Babesia canis neúčinkuje,“ ozrejmila hovorkyňa.