DUISBURG 2. septembra (WEBNOVINY) – Ani jeden z pätnástich slovenských rýchlostných kanoistov na svetovom šampionáte v Duisburgu medailu nezískal, ale reálne sa o ňu pokúšali hneď niekoľkí.
Dve štvrté a jedno šieste miesto a tiež ďalších sedem finálových umiestnení sú dôkazom toho, že Slováci neboli v severnom Porýní-Vestfálsku na výlete.
„Preukázali sme, že patríme k širšej svetovej špičke. Od tej užšej nás delia medaily, ktoré sme nezískali. Máme ale niekoľko veľmi dobrých finálových umiestnení, ktoré sa započítavajú do zložitého systému financovania športu. V rámci konkurencie slovenských športov patríme stále medzi top, čiže medzi zväzy, ktoré by mali dostať viac financií,“ vyjadril sa generálny manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.
Kmeťová a Kohlová cítia progres
O dávke smoly môžu hovoriť kajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ktorým medaila na olympijskej päťstovke ušla pomedzi prsty. Od bronzu ich delilo 29 tisícin sekundy. O toľko ich predstihli bronzové medailistky z minuloročných Hier XXX. olympiády v Londýne Poľky Karolina Najová a Beata Mikolajczyková.
„Chceli sme byť do šiesteho miesta a sme štvrté. Škoda, že to nevyšlo na medailu, keď už bola tak blízko,“ povzdychla si Ivana Kmeťová.
Len pred mesiacom si prvýkrát od londýnskeho sklamania sadla do spoločnej lode s Martinou Kohlovou. Pred šiestimi rokmi práve v Duisburgu získali striebornú medailu v K2 na 200 m, čo je pre obe zatiaľ životný úspech.
„Z našej jazdy bolo cítiť progres a to je dôležité,“ doplnila svoju parťáčku Martina Kohlová. Tá svoju duisburskú bilanciu vylepšila ešte o šieste miesto z disciplíny K1.
„Pokiaľ ide o finančnú podporu vybraných športovcov, práve dievčatá z kádvojky si svojimi výkonmi v Duisburgu výrazne pomohli do budúcnosti,“ skonštatoval Boris Bergendi.
Mladá posádka čakala viac
S veľkým očakávaním sa spájala seniorská majstrovská premiéra mladíkov z káštvorky. Tohtoroční majstri Európy z poľskej Poznane a svetoví šampióni z kanadského Wellandu do 23 rokov Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin obsadili na kilometrovej trati siedme miesto. Možno čakali viac, ale v nabitej konkurencii najmä zbierali skúsenosti a už postupom do finále splnili, čo sa od nič čakalo.
„Nemusíme mať výčitky či pocity hanby. Myslím si, že to bola pekná bodka za mimoriadne úspešnou sezónou,“ glosoval Marek Krajčovič. „Vo finále sme mohli iba prekvapiť. Dosiahli sme to, na čo momentálne máme,“ tvrdil ďalší člen štvorkajaka Gábor Jakubík.
Slovenskí rýchlostní kanoisti si v doterajšej histórii samostatnosti vypádlovali na svetových šampionátoch 26 medailí (10+7+9) a teraz v Duisburgu vyšli len tretí raz medailovo naprázdno. Vzhľadom na klesajúcu medailovú krivku z veľkých podujatí v posledných rokoch však môžu byť so svojím výsledkom spokojní.
„Celkovo môžeme povedať, že sme napriek chýbajúcej medaile urobili dobré meno Slovensku,“ skonštatoval Boris Bergendi.
Slováci na 40. MS v Duisburgu
1000 m:
K1 muži: 7. Peter Gelle (SR) 3:49,381
C1 muži: v B-finále 3. (celkovo 12. miesto) Matej Rusnák (SR) 4:03,852
K2 muži: 9. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:27,187
K4 muži: 7. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:01,773
500 m:
K1 muži: 7. Peter Gelle (SR) 1:44,625
C1 muži: 8. Rastislav Kohút (SR) 1:57,668
K2 muži: 7. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:33,753
K2 ženy: 4. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:48,566
200 m:
K1 muži: v C-finále 4. (konečné 22. miesto) Martin Vajda (SR) 37,184
C1 muži: Ľubomír Hagara (SR) pre zdravotné problémy nenastúpil na semifinále
K1 ženy: 6. Martina Kohlová (SR) 40,839
K2 muži: v B-finále 2. (konečné 11. miesto) Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (SR) 32,201
5000 m:
C1 muži: 4. Matej Rusnák (SR) 22:47,248
K1 ženy 21. Ivana Kmeťová (SR) 24:35,587
Štafety na 4×200 m:
K1 muži: 9. Slovensko (Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Martin Vajda, Peter Gelle) 2:30,192