BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Po takmer dvoch týždňoch prípravy čakajú na slovenskú hokejovú reprezentáciu prvé dva zápasy. V piatok a nedeľu privítajú zverenci Vladimíra Vůjtka na ľade Slovnaft Areny Zimného štadióna Ondreja Nepelu reprezentáciu Ruska.
Do bránky slovenskej hokejovej reprezentácie v piatkovom prípravnom zápase s Rusmi v Bratislave (17.00 h) v rámci série Euro Hockey Challenge pred MS v Bielorusku sa postaví gólmam miestneho Slovana v KHL Jaroslav Janus, kapitánom bude ďalší hráč belasých Miroslav Šatan. Oznámil to tréner Vladimír Vůjtek.
Mimo zostavy určite zostanú obranca Vladimír Mihálik a útočník Radoslav Tybor. „Mihálik má zdravotné problémy a Tybor trénoval len na suchu. V deň zápasu sa ešte rozhodneme, koho postavíme z trojice Skokan – Lušňák – Lunter,“ prezradil 66-ročný český kouč.
Rusi v bránke s Galimovom
Ruská hokejová reprezentácia sa v piatok o 17.00 h na ľade bratislavskej Slovnaft Areny Zimného štadióna Ondreja Nepelu proti výberu Slovenska predstaví v bránke so Stanislavom Galimovom. Na oficiálnom webe Ruskej hokejovej federácie (FHR) o tom informoval tréner brankárov „zbornej“ Rašit Davydov. „Gólmana Alexandra Jeriomenka poznáme z práce v klube, preto chceme otestovať v akcii Stanislava,“ povedal Davydov. Rusi pricestovali do Bratislavy vo štvrtok podvečer.
Okrem piatkového duelu je ďalšie meranie síl oboch súperov v rámci Euro Hockey Challenge naplánované v rovnakom dejisku na nedeľu. Bratislavské zápasy budú pre bývalého trénera Dinama Moskva Olegsa Znaroksa premiérou na ruskej lavičke.
Známa je aj pätica korčuliarov, ktorá zo súčasného kádra nenastúpi na piatkový zápas. Podľa informácie tlačového hovorcu ruského národného tímu Igora Larina budú v piatok iba na tribúne útočníci Jevgenij Dadonov, Vadim Šipačov, Kirill Petrov a obrancovia Konstantin Kornejev s Romanom Rukavišnikovom.
Tréner má Rusov naštudovaných
Súpisku ruského tímu si Vůjtek preštudoval podrobne po štvrtkovom tréningu a našiel na nej niekoľko mien, ktoré pozná zo svojho pôsobenia v Rusku. „Viedol som Lisina, Kornejeva a Denisova. Zvyšok sú hráči, ktorí hrajú v KHL vo veľmi kvalitných tímoch a zrejme aj väčšina z nich pôjde na svetový šampionát. Určite to budú zaujímavé zápasy a nám ukážu, na čo máme,“ pridal Vůjtek.
Pôjde o 30. a 31. vzájomný duel oboch tímov v histórii, oba sa začínajú o 17.00 h. Naposledy sa Slovensko s Ruskom stretlo pred necelými dvoma mesiacmi v základnej skupine olympijského turnaja v Soči, domáca „zborná“ vtedy vyhrala 1:0 po samostatných nájazdoch.
Slovensko nezdolalo Rusko už viac ako štyri roky, naposledy sa mu to podarilo na olympijskom turnaji vo Vancouveri 2010. Odvtedy sa v siedmich dueloch tešili Rusi vrátane finále majstrovstiev sveta v Helsinkách 2012. K slovensko-ruskej konfrontácii v prípravnom období pred majstrovstvami sveta prichádza len druhýkrát v histórii vďaka zavedeniu série Euro Hockey Challenge. Predtým sa tímy stretli pred dvoma rokmi v Jaroslavli.
Každý prípravný zápas je dôležitý
Tréner Slovenska Vladimír Vůjtek má k dispozícii dovedna 28 hráčov – troch brankárov, deväť obrancov a šestnásť útočníkov. Najskúsenejším hráčom výberu je Miroslav Šatan, ktorý by chcel odohrať čo najviac prípravných duelov. V tíme sú mladí hráči, ale aj skúsení harcovníci a minimálne polovica z kádra by sa mala predstaviť na majstrovstvách sveta, ktoré od 9. do 25. mája hostí bieloruský Minsk.
„Každý prípravný zápas je pre nás dôležitý. Uvidíme, ako sa chlapci adaptujú na medzinárodný hokej. V mužstve máme veľa nových hráčov, aj keď nie najmladších, ale na medzinárodnom poli neskúsených. Uvidíme, ako budú vyzerať zápasy. Rusko nás môže najviac zo súperov preveriť v prípravnom období. Ukáže nám, či budeme konkurencieschopní alebo budeme ťahať za kratší povraz,“ povedal tréner hokejistov SR Vladimír Vůjtek.
Osem prípravných duelov
Pre viacerých zo slovenského tímu budú súboje s Ruskom prvými po vyše mesiaci. Zápasy sú vždy iné ako tréningy, ale hráči veria, že by nemali počas predchádzajúceho obdobia stratiť nič zo svojho umenia. S ruským hokejom majú najväčšie skúsenosti hráči Slovana Bratislava, ktorí účinkujú v Kontinentálnej hokejovej lige. „Čakajú nás ťažké zápasy. V porovnaní s KHL o to náročnejšie, že najlepší hráči z tímov sú sústredení do jedného kolektívu. Bude to pre slovenský tím dobrá previerka,“ uviedol brankár Jaroslav Janus.
Slovenský tím má naplánovaných celkovo osem prípravných duelov. O týždeň neskôr po súbojoch s Ruskom absolvuje dvojzápas vo Francúzsku, 24. a 26. apríla privíta v Košiciach a Poprade Fínsko a prípravné stretnutia uzavrú turnajom Slovakia Cup v Bratislave, na ktorom sa stretnú s Lotyšskom a Nórskom.
Brankári: Július Hudáček (HC ČSOB Pardubice/ČR), Jaroslav Janus (Slovan Bratislava/KHL), Ján Laco (Donbas Doneck, Ukr./KHL)
Obrancovia: Ján Brejčák (Slovan Bratislava/KHL), Peter Čerešňák (Dukla Trenčín), Marek Ďaloga (HC ČSOB Pardubice/ČR), Vladimír Mihálik (Slovan Bratislava/KHL), Karol Sloboda, Richard Stehlík (obaja HC Vítkovice/ČR), Martin Štajnoch (Slovan Bratislava/KHL), Ivan Švarný (Medveščak Záhreb, Chor./KHL), Juraj Valach (Slavia Praha/ČR)
Útočníci: Martin Bakoš (Slovan Bratislava/KHL), Martin Bartek, Tomáš Bulík (obaja Bílí Tygři Liberec/ČR), Marcel Haščák (Dinamo Riga, Lot./KHL), Adam Lapšanský (HK Poprad), Mário Lunter (HC´05 Banská Bystrica), Patrik Lušňák (ŠHK 37 Piešťany), Michel Miklík, Juraj Mikúš (obaja Slovan Bratislava/KHL), Ladislav Nagy (Jokerit Helsinki/Fín.), Dávid Skokan (Slavia Praha/ČR), Miroslav Šatan (Slovan Bratislava/KHL), Rastislav Špirko (Spartak Moskva, Rus./KHL), Andrej Šťastný (Slovan Bratislava/KHL), Radoslav Tybor (HC ČSOB Pardubice/ČR), Peter Zuzin (HKM Zvolen).
Realizačný tím:
Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimír Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Roman Švantner (kondičný tréner), František Okál (lekár), Michal Malina, Michal Nemček, Samuel Petráš, Michal Hrtús (maséri)
Nový tréner ruskej hokejovej reprezentácie Olegs Znaroks pozval na prvú fázu prípravy zbornej dovedna 36 hráčov – troch brankárov, trinásť obrancov a dvadsať útočníkov. Nominácia skúseného kormidelníka však hneď v úvode dostala poriadnu trhlinu, keď sa pre zdravotné problémy ospravedlnil Iľja Kovaľčuk, ktorého v piatok v Mníchove čaká operácia zraneného kolena.
Pre bývalého trénera Dinama Moskva Olegsa Znaroksa budú bratislavské duely premiérou na ruskej lavičke.
Hokejový obranca Jevgenij Riasenskij bez ospravedlnenia chýbal na štvrtkovom predpoludňajšom tréningu ruskej reprezentácie a tréner Olegs Znaroks ho vyradil z kádra. Dvadsaťšesťročný bek tímu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) SKA Petrohrad si tak pravdepodobne nepripíše tretiu účasť za sebou na MS
Nominácia Ruska na dvojzápas v Bratislave (11. a 13. apríla 2014):
Brankári: Alexander Jeriomenko (Dinamo Moskva), Stanislav Galimov (Atlant Mytišči)
Obrancovia: Michail Grigoriev (Torpedo Nižnyj Novgorod), Denis Denisov, Nikita Zajcev (obaja CSKA Moskva), Vasilij Tokranov, Konstantin Kornejev, Jevgenij Medvedev (všetci Ak Bars Kazaň), Alexander Kutuzov (Sibir Novosibirsk), Andrej Mironov (Dinamo Moskva), Roman Rukavišnikov (Atlant Mytišči), Maxim Čudinov, (SKA Petrohrad)
Útočníci: Alexander Burmistrov, Michail Varnakov, Kirill Petrov (všetci Kazaň), Vladimir Galuzin (Torpedo Nižnij Novgorod), Anton Glinkin (Traktor Čeľabinsk), Jevgenij Dadonov (Donbas Doneck), Iľja Zubov (Admiral Vladivostok), Sergej Kalinin, Sergej Širokov (obaja Avangard Omsk), Maxim Karpov (Dinamo Moskva), Dmitrij Kugryšev (Sibir Novosibirsk), Nikolaj Prochorkin, Enver Lisin (obaja CSKA Moskva), Fiodor Malychin (Avtomobilist Jekaterinburg), Vadim Šipačov (SKA Petrohrad).
Realizačný tím: Olegs Znaroks (tréner), Haris Vitolinš, Vladimir Fedosov, Rašit Davydov, Igor Nikitin, Jurijs Zdanovs, Oleg Kuprianov, Anatolij Bukatin (všetci asistenti trénera).
SLOVENSKO – RUSKO 29 zápasov, 9 víťazstiev – 5 remíz – 15 prehier, skóre 80:91
Slovensko – Rusko 2:5 (Rouen, 13. marca 1993)
Slovensko – Rusko 5:3 (Gjövik, 20. novembra 1993)
Slovensko – Rusko 9:1 (Chamonix, 29. decembra 1993)
Slovensko – Rusko 2:3 po predĺžení (Lillehammer, ZOH – štvrťfinále, 23. februára 1994)
Slovensko – Rusko 2:2 (Zlín, 3. septembra 1994)
Slovensko – Rusko 5:2 (Zlín, 2. septembra 1995)
Slovensko – Rusko 2:6 (Viedeň, MS, 22. apríla 1996)
Slovensko – Rusko 4:7 (Montreal, SP, 31. augusta 1996)
Slovensko – Rusko 2:2 (Helsinki, MS, 27. apríla 1997)
Slovensko – Rusko 1:6 (Bazilej, MS, 9. mája 1998)
Slovensko – Rusko 6:4 (Spišská Nová Ves, 17. decembra 1998)
Slovensko – Rusko 2:2 (Oslo, MS, 10. mája 1999)
Slovensko – Rusko 6:4 (Göteborg, MS, 6. 5. 2002)
Slovensko – Rusko 4:3 (Göteborg, MS – finále, 11. mája 2002)
Slovensko – Rusko 1:3 (Moskva, 21. decembra 2002)
Slovensko – Rusko 2:0 (Ostrava, MS, 30. apríla 2004)
Slovensko – Rusko 0:0 (Ottawa, 29. augusta 2004)
Slovensko – Rusko 2:5 (Toronto, SP, 5. septembra 2004)
Slovensko – Rusko 3:3 (Viedeň, MS, 2. mája 2005)
Slovensko – Rusko 5:3 (Turín, ZOH, 15. februára 2006)
Slovensko – Rusko 3:4 (Riga, MS, 10. mája 2006)
Slovensko – Rusko 2:1 po sam. nájazdoch (Vancouver, ZOH, 18. februára 2010)
Slovensko – Rusko 1:3 (Kolín, MS, 9. mája 2010)
Slovensko – Rusko 3:4 (Bratislava, MS, 3. mája 2011)
Slovensko – Rusko 1:2 po sam. nájazdoch (Jaroslavľ, 13. apríla 2012)
Slovensko – Rusko 2:3 (Jaroslavľ, 14. apríla 2012)
Slovensko – Rusko 2:6 (Helsinki, MS – finále, 20. mája 2012)
Slovensko – Rusko 1:3 (Helsinki, MS, 12. mája 2013)
Slovensko – Rusko 0:1 po sam. nájazdoch (Soči, ZOH, 16. februára 2014)