BRATISLAVA/BUDAPEŠŤ 3. septembra (WEBNOVINY) – Neznámi páchatelia v stredu podvečer zastriekali tabule na príchodových cestách so slovenským názvom Medeš (Medgyesegyháza) v Maďarsku nápisom No Fico. Tabule policajti odstránili a uložili na policajnej stanici v meste Mezőkovácsháza. Starosta obce Béla Nagy podal trestné oznámenie. Ako povedal, hoci nesúhlasí so slovenským jazykovým zákonom, podľa neho je táto forma protestu nevhodná. Zastriekanie tabúľ v Medeši považuje generálny konzul SR v Békešskej Čabe Štefan Daňo za ojedinelý jav. Zároveň zdôraznil, že v Maďarsku sa slovenský zákon mystifikuje. Informoval o tom portál Slovákov v Maďarsku www.luno.hu.
Normálne vzťahy by boli prospešné pre Maďarsko aj Slovensko, tvrdí Bajnai
Z normalizácie svojich vzťahov by zožali úrodu Maďarsko aj Slovensko, uviedol dnes maďarský premiér Gordon Bajnai v rozhovore pre tlačovú agentúru MTI. Bajnai povedal, že vzájomná spolupráca by vzala politiku z rúk extrémistov v oboch krajinách. Maďarsko-slovenské vzťahy dosiahli úplné dno, uviedol premiér a vzápätí dodal: „Odtiaľto sa môžeme posunúť iba dopredu.“
Bajnai, ktorý sa má so svojím slovenským kolegom Robertom Ficom stretnúť 10. septembra, uviedol, že je veľmi potrebné rokovať o tom, ako uvoľniť napätie vytvorené „úplne zbytočne“ Slovenskom, ktoré prijalo zákon o štátnom jazyku. „Viem, že zvonka, z perspektívy Európy, toto všetko vyzerá ako hašterenie sa dvoch detí na pieskovisku, ktoré úplne ničí povesť oboch krajín. Súčasná vláda však nemôže nenamietať, ak etnická maďarská menšina musí znášať takú závažnú nespravodlivosť,“ vyhlásil maďarský premiér. „Na našom mieste by to urobila každá krajina,“ dodal.
Bajnai na otázku, čo Slovensko zákonom získalo, povedal: „Prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine? Prečo by toto malo posilniť Slovensko?“ Maďarsko by sa nemalo vyhýbať pozitívnym iniciatívam, povedal Bajnai a dodal, že svojmu slovenskému kolegovi predloží konkrétne návrhy na zlepšenie situácie. Premiér tiež doplnil, že až dovtedy neprezradí žiadne detaily týchto návrhov.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu jazykového zákona 17. júla. Novela od 1. septembra sprísňuje dohľad nad spisovnou slovenčinou a umožní pokutovať jej porušovanie. Pokuty môžu dosiahnuť až 5 000 €. Pokutovať by sa malo už po prvom písomnom upozornení ministerstva kultúry.
SITA_MTI