Slovenské lesy horeli za posledných päť rokov 1400-krát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Požiar
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Slovenské lesy potrápilo za posledných päť rokov až 1 418 požiarov. V rokoch 2007 až 2011 požiare poškodili viac ako 1 900 hektárov lesa a spôsobili tak materiálnu škodu vo výške sedem miliónov eur.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvia Jančovičová.

Hasiči v spomínanom období vynaložili na likvidáciu lesných požiarov približne 1,15 milióna eur. Najčastejšími príčinami požiarov v lesoch bolo zakladanie ohňov v prírode, ktoré tvorilo až 25 percent z ich celkového počtu. Na druhom mieste išlo o vypaľovanie trávy a suchých porastov s 20-percentným podielom a treťou najčastejšou príčinou bolo spaľovanie odpadu a odpadkov, ktoré spôsobilo 10 percent lesných požiarov.

Hasiči

Dalo by sa konštatovať, že lesné požiare na Slovensku v drvivej väčšine vznikajú práve v dôsledku nedbalosti a neopatrnosti dospelých, respektíve podcenením rizika vzniku požiarov,“ ozrejmila Jančovičová.

Požiare vyvolané bleskom sa podľa jej slov vyskytujú na Slovensku skôr sporadicky. Za prvý polrok tohto roku hasiči uvádzajú ako najrizikovejšie okresy z pohľadu vzniku lesných požiarov okresy Gelnica, Spišská Nová Ves, Rožňava, Žilina a Malacky.

Hasiči lesné požiare delia na štyri druhy. Prvým sú podzemné požiare, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v lokalitách, kde sa nachádzajú podzemné ložiská horľavých látok ako je uhlie, humusová vrstva alebo rašelina. Vtedy môžu horieť aj korene stromov. Takýto typ požiaru sa šíri relatívne pomaly a v prípade, že sa nehasí, môže horieť niekoľko týždňov či mesiacov. Ďalším druhom lesných požiarov sú povrchové, kedy horí lístie, ihličie či tráva.

Podľa hasičov ide o najčastejšie sa vyskytujúci druh lesných požiarov na Slovensku. Tretím druhom sú korunové požiare, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie, keďže sa často šíria prúdením vetra. Hasiči musia pri ich likvidácií často používať ťažkú techniku a tiež leteckú pomoc. Štvrtým druhom lesných požiarov sú požiare lesnej kalamity, kedy horia zvyšky stromov či konárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať