Slovenské inštitúcie uspeli vo výzve zameranej na dezinformácie a hoaxy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hoax, falošné správy, dezinformácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenské inštitúcie uspeli vo výzve Európskeho observatória digitálnych médií (EDMO), ktorá sa zameriava na dezinformácie a hoaxy. Zapojili sa do projektu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO), ktoré uspelo spolu s ďalšími siedmimi konzorciami.

Odvrátená stránka digitálnej doby

Do výzvy EDMO sa zapojilo viac ako 30 konzorcií. Informovala o tom v tlačovej správe Michaela Lukovičová zo spoločnosti Seesame. Slovensko vo výzve EDMO zastúpi napríklad Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT), Univerzita sv. Cyrila a Metoda či mimovládne organizácie zaoberajúce sa overovaním medializovaných informácií. Do tohto konzorcia patria aj Univerzita Karlova a České vysoké učení technické (ČVUT) v Prahe, varšavská humanitno-spoločenská univerzita SWPS či Francúzska tlačová agentúra (AFP).

Lukovičová poznamenala, že sofistikovaná tvorba dezinformácií a hoaxov odzrkadľuje odvrátenú stránku súčasnej digitálnej doby. „Problémom je, že časť spoločnosti ich nedokáže dostatočne kriticky rozlišovať. Spôsob, ktorým sa dnes masívne dezinformácie šíria a prenikajú k zraniteľným a ovplyvniteľným skupinám, je nebývalý,“ zhodnotila. Zároveň poukázala, že preto vzniklo EDMO a teraz vzniká sieť nezávislých stredísk, takzvaných „hubov“, ktoré prepoja špičkový spoločensko-vedný a technický výskum v tejto oblasti.

Štát plánuje investovať do obdobných iniciatív

Podľa riaditeľky KInIT Márie Bielikovej je pre Slovensko významné, že má zastúpenie v jednom z ôsmich financovaných projektov. Priblížila, že inštitút koordinuje technickú časť konzorcia zaoberajúcu sa výskumom a vývojom metód umelej inteligencie, ktoré majú skvalitniť a urýchliť proces overovania. Ich metódy by mohli napríklad pomôcť s predvýberom obsahu, ktorý stojí za to preverovať. Na výskume a vývoji infraštruktúry pre riešenie problému dezinformácií bude s inštitútom spolupracovať ČVUT. „V KInITe budeme rozvíjať automatické metódy pomoci ‚fact-checkerom‘. Využijeme rozličné prístupy, ktoré umelá inteligencia ponúka, predovšetkým metódy spracovania prirodzeného jazyka, ale aj prístupy, pri ktorých metódy umelej inteligencie spolupracujú s človekom, aby ich budúce rozhodnutia boli kvalitnejšie,“ objasnil Jakub Šimko. Ten v inštitúte vedie tím, ktorý sa zaoberá témou dezinformácií.

Generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy Ministerstva pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR Radoslav Repa podotkol, že aj štát v blízkej budúcnosti plánuje cez Fond obnovy a odolnosti SR investovať do obdobných iniciatív boja proti dezinformáciám a hoaxom. Ako uviedol, na tento účel by mali byť vyhlásené osobitné výzvy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub ŠimkoMichaela LukovičováRadoslav Repa
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRISeesame