BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská exekučná legislatíva by si podľa prezidenta Slovenskej komory exekútorov Miroslava Pallera zaslúžila väčšiu stabilitu. Ako uviedol Paller vo štvrtok pre agentúru SITA, len 1. apríla sa stala účinnou zásadná zmena Exekučného poriadku, ktorá výrazne zmenila pravidlá v tejto oblasti, a už sa hovorí o nových politických návrhoch na ďalšie kľúčové zmeny.
Exekútori majú svoj deň, podľa Pallera sú poslednou bodkou spravodlivosti
„O neustálom pohybe najlepšie hovorí fakt, že aprílová novelizácia bola v poradí 45. novelou pôvodného predpisu,“ uviedol Paller. Exekútori pri každej ďalšej zmene pripomínajú, že práva veriteľov a práva dlžníkov musia byť v rovnováhe a neustále posúvanie tejto rovnováhy v prospech dlžníkov má na spoločnosť dlhodobé negatívne účinky.
Od 1. apríla nadobudla platnosť novela exekučného poriadku, ktorá má zabezpečiť vyrovnanejšie vzťahy medzi súdmi, exekútormi, veriteľmi a dlžníkmi. Od začiatku apríla platí aj vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR (MS), ktorá stanovuje paušálne trovy exekútora.
Vyhláška zrušila minimálnu odmenu exekútora, čo by malo viesť k motivácii exekútora vykonávať exekúciu efektívnejšie. Paušálne trovy exekútora stanovuje vyhláška na 60 eur mesačne. Najväčšou zmenou exekučného poriadku je zriadenie jediného exekučného súdu v Banskej Bystrici. Rezort spravodlivosti tým chce ostatné súdy odbremeniť od exekučnej agendy.
Aktualizované: Poslanec Beblavý obvinil ministerstvo financií, že chce zlikvidovať malé neziskovky
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 323 súdnych exekútorov, ktorí zamestnávajú vyše 1 500 ľudí, väčšinou mladých absolventov vysokých škôl. Medzinárodná únia súdnych exekútorov (UIHJ) združuje 86 krajín, vrátane Slovenska. Slovenská komora exekútorov je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje všetkých exekútorov a vedie ich zoznam.
Bola zriadená Zákonom Národnej rady Slovenskej republiky o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v znení neskorších noviel. Poslaním komory a jej orgánov je chrániť záujmy exekútorského stavu, dohliadať nad činnosťou exekútorov a obstarávať ďalšie záležitosti, ktoré sú jej zverené zákonom.