BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo sa od krízového roku 2008 drží medzi najvýkonnejšími v Európskej únii, aj keď už ani zďaleka nemožno hovoriť o dvojciferných rastoch z predkrízového obdobia.
Podľa analýzy J&T Banky totiž slovenská ekonomika od roku 2008 do konca tohto roka stúpne v stálych cenách o päť percent. Zaradí sa tak v únii na tretiu priečku za prvé Poľsko s nárastom o 14 percent a Švédsko s rastom o šesť percent. V rámci eurozóny je dokonca Slovensko v poslednej pokrízovej päťročnici najdynamickejšou ekonomikou.
Rásť by malo aj HDP
Slovenský hrubý domáci produkt by tak mal v stálych cenách tento rok dosiahnuť 65,8 miliardy eur, oproti 62,8 miliardy eur z roku 2008, čo znamená rast hospodárstva o spomínaných 5 percent. „Na predkrízovú úroveň sme sa pritom dostali už v roku 2011 spolu s Nemeckom či Rakúskom, ako našimi hlavnými obchodnými partnermi,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Eurozóna ako celok sa pritom stále nedokázala z krízy úplne zotaviť a jej hospodárstvo ku koncu tohto roka dosiahne iba 98 percent úrovne z roku 2008. Z jednotlivých štátov eurozóny sa úroveň spred piatich rokov podarí dosiahnuť zo 17-tich iba ôsmim členským krajinám. V celej Európskej únii úroveň hrubého domáceho produktu z roku 2008 v tomto roku prekoná iba každá tretia krajina.
Poliakom sa darí
Vôbec najhoršie výsledky hospodárstva v poslednej päťročnici zaknihovalo Grécko, ktorého hrubý domáci produkt sa prepadol o 23 percent. Viac ako 10-percentný pokles hospodárstva v tomto období vykázali aj Slovinsko, Cyprus a aj nový člen únie Chorvátsko.
Len o niečo lepšie s prepadom ekonomiky o sedem percent sú na tom Taliansko a Portugalsko. Vôbec jedinou krajinou v únii, ktorá sa aj v krízovom období úplne vyhla recesii a teda ani v jednom roku nezaknihovala pokles hospodárstva, bolo spomínané Poľsko.